Uwagi i rady praktyczne, jak poprawnie przygotować cocktail czytając jego recepturę.
Należy dokładnie przestrzegać proporcji podanych w recepturach. A przed przystąpieniem do wykonywania napoju należy pamiętać o tym, aby ...

Data dodania: 2008-06-04

Wyświetleń: 6929

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Uwagi i rady praktyczne, jak poprawnie przygotować cocktail czytając jego recepturę.
Należy dokładnie przestrzegać proporcji podanych w recepturach. A przed przystąpieniem do wykonywania napoju należy pamiętać o tym, aby ...

* Zapoznać się z recepturą.
* Włożyć lód do odpowiedniego typu i rozmiaru szkła w celu oziębienia szkła.
* Włożyć do naczynia mikserowego ( shaker - szklanica barmańska - kubek blendera) lód i wprowadzić go w ruch, w celu oziębienia naczynia.
* Ustawić na blacie roboczym we właściwej kolejności nalewania butelki i dzbanki ze składnikami, wg wykonywanej receptury.
* Przygotować dekorację.
* Wybrać i ustawić potrzebne miarki barowe.
* Zdjąć z butelek zakrętki, a soki w dzbankach - zamieszać łyżka barową.
* Odcedzić z naczynia mikserowego ( shaker - szklanica barmańska - kubek blendera) lód; w razie potrzeby uzupełnić go lodem lub wymienić całkowicie lód.

Wykonanie napoju mieszanego:

*Odmierzamy składniki, wlewając w odpowiedniej kolejności na lód do naczynia mikserowego ( shaker - szklanica barmańska - kubek blendera), jako pierwsze: soki, następnie alkohole. Przyprawy i płyny odmierzane dash'ami (chluśnięciami) możemy dodawać jako pierwsze lub ostatnie.
* Miksujemy (shakerujemy) składniki, przestrzegając określonego czasu i techniki.
* Usuwamy lód, którym oziębialiśmy szkło. Jeśli zachodzi potrzeba, dodajemy świeżego lodu.
* Wlewamy zmiksowany napój do przygotowanego szkła i jeśli zachodzi potrzeba dopełniamy, dopełniamy spash'em wody sodowej lub zimnym sokiem, należy lekko zamieszać napój.
* Jeśli receptura określa, że napój należy: oprószyć, nałożyć bitą śmietanę lub wlać likier, który będzie pływał na powierzchni napoju, wykonujemy to w tym momencie. Następnie dodajemy dekorację i szczypcami wkładamy rurkę plastikową i mieszadełko.
* Wykonaliśmy drink. Trzymając kieliszek za nóżkę, a szklanicę za jej dolną powierzchnię, ustawiamy na serwetce przed konsumentem.
* Po podaniu drinka, zakręcamy butelki i odstawiamy na swoje miejsce.
* Pulpit roboczy barmana wymaga wykonywania często czynności porządkowych, dlatego barman powinien wykorzystywać każdą wolną chwilę na wykonanie tych prac.

Przygotowanie w shakerze
Shaker napełnia się lodem do dwu trzecich objętości i lekko nim wstrząsa. Należy wylać niewielką ilość wody powstałą w wyniku topnienia lodu. Następnie napełnia się shaker składnikami napoju i dokładnie zamyka. Kolejny etap to energiczne potrząsanie shakerem prostopadle do własnej klatki piersiowej. Następnie otwiera się shaker i przelewa napój, przez sitko barowe ( lub sitko shakera), do schłodzonych kieliszków. Lód pozostaje w shakerze.

Mieszanie w blenderze
W blenderze przygotowuje się napoje zawierające owoce, śmietanę, jajka oraz napoje mrożone. Blender powinien posiadać 2 - 3 szybkości obrotów. Kubek blendera napełnia się składnikami tylko do 1/3 - 2/5 jego pojemności, aby płyn powiększając swoją objętość przez napowietrzenie nie wylewał się podczas miksowania.

Miksowanie bezpośrednio w szkle
W szkle, w którym podawany będzie napój, miesza się je tylko wtedy, gdy składniki mieszają się łatwo. Szkło musi być schłodzone, składniki przygotowane wg receptury. Następnie umieszczamy w szkle 2 - 3 kostki lodu, odmierzamy składniki i wlewamy do środka. Łyżką barową lekko zamieszamy napój, dodajemy dekorację i szybko serwujemy.

Mieszanie w szklanicy barmańskiej
W szklanicy barmańskiej przygotowuje się napoje, które chłodzone są lodem, lecz podawane bez lodu. Do schłodzonej szklanicy barmańskiej należy wrzucić kilka kostek lodu, następnie zamieszać kostki w celu ochłodzenia ścianek szklanicy. Następnie wlewamy składniki, które są zgodne z recepturą. Ruchem w dół i do góry wymieszamy je za pomocą łyżki barowej z długim trzonkiem. Ostatni etap, to przelanie napoju przez sitko barowe do schłodzonego szkła.

Warto wiedzieć
* Zgodnie z międzynarodowymi zasadami zalecanymi przez IBA, maksymalny skład nowego short drinka powinien wynosić nie więcej niż 70 ml ( 7 cl) i nie więcej niż pięć różnych ingrediencji. Proporcja long drinka nie powinna przekraczać 300 ml ( 30 cl) całkowitej objętości.
* Szkło można schłodzić: poprzez wstawienie go do lodówki, tak aby się oszroniło lub schłodzić je lodem, umieszczając w nim kilka kostek lodu i trzymając za podstawę szkła wprawić je w ruch obrotowy w płaszczyźnie poziomej.
* Ciekawostką jest, że kostki lodu są tym lepsze, im są większe; ale im zimniejszy jest lód, tym mniejszy jest jego efekt chłodzący.
* Napoje dekorowane owocami lub skórkami cytrusowymi należy podawać na podstawce lub małej serwetce, tak aby można było odłożyć pestki lub skórki.
* Napoje aromatyzuje się olejkami eterycznymi zawartymi w skórce cytrynowej lub pomarańczowej. Używa się do tego kawałka skórki cytrusowej pozbawionej miąższu. Skórkę umieszcza się między palcami i trzymając ją nad powierzchnią napoju ściska tak, by popękały komórki zawierające olejki eteryczne.
* Czystość przy sporządzaniu napojów mieszanych ma istotne znaczenie, dlatego po każdym użyciu należy umyć wszystkie przybory, które posłużyły do sporządzenia drinka.
* Do nakładania lodu i owoców należy używać szczypiec lub widelca barowego: nie robi się tego nigdy palcami.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena