Kolejny oszukańczy proceder, który może doprowadzić do spustoszenia Twojego konta bankowego nazywa się skimmingiem. W tym artykule dowiesz się między innymi jakie są odmiany skimmingu, jak postępować, aby nie paść ofiarą skimmingu oraz jaki jest kontekst prawny odnośnie tego nielegalnego procederu.

Data dodania: 2014-08-08

Wyświetleń: 2005

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czym jest skimming?

Czym jest skimming?

Polega on na bezprawnym skopiowaniu paska magnetycznego karty bankomatowej. Za cel oszust obiera sobie wytworzenie duplikatu Twojej karty. W środowisku elektronicznym będzie się ona zachowywać jak karta oryginalna. Oznacza to, że przestępcy wykorzystując duplikat karty obciążają rachunek prawowitego posiadacza, nierzadko przy jego nieświadomości.                                                              

Duplikat karty w potocznym języku nazywany jest białym plastikiem. Jeżeli chodzi o skimming wyróżniamy dwie odmiany tego oszustwa:

1. Skimming w placówce handlowo-usługowej

Polega na skopiowaniu paska magnetycznego w placówce handlowej przez sprzedawcę lub inną osobę, która weszła w jej chwilowe posiadanie. Robi to za pomocą skimmera lub podszywanego terminala.

Na co należy zwrócić uwagę dokonują płatności kartą

  • Czy sprzedawca przeciąga Twoją kartę przez więcej, niż jeden terminal ?
  • Czy sprzedawca przeciąga Twoją kartę przez terminal, który nie jest podłączony do klawiatury?

Ponadto, jeżeli na przykład zjadłeś w restauracji obiad i chcesz za niego zapłacić kartą, nie możesz dopuścić do tego, aby oddać ją kelnerowi i stracić z nią kontakt wzrokowy. Jeżeli Twoja obecność przy finalizacji transakcji będzie stanowiła opór z jego strony, może to oznaczać, że stoi za tym jakieś oszustwo. Bądź czujny:)

2. Skimming w bankomacie

Skimming w bankomacie polega na umieszczeniu różnego rodzaju nakładek, których celem jest skopiowanie danych z paska magnetycznego oraz odczytanie kodu PIN. Dane z paska oszuści pozyskują poprzez instalację skanera. Profesjonalny skaner to urządzenia mogące zarówno przesyłać dane drogą radiową, jak i zapamiętywać je na wbudowanej karcie pamięci.

Jeżeli chodzi o pozyskanie PIN-u, przestępcy skimmingowi mają na to dwa sposoby. Pierwszy to instalacja kamery na dorobionej nakładce lub w innym mało widoczny miejscu.

Drugą metodą pozyskania kodu PIN przez oszusta jest nałożenie na oryginalną klawiaturę bankomatu jej dokładnie wykonanej kopii. Posiadacz karty nie wpisuje PIN-u na klawiaturze oryginalnej, lecz na kopii. Zapamiętuje ona wprowadzony kod. Nakładka jest wykonana w taki sposób, że naciskając jej przyciski jednocześnie naciskane są oryginalne klawisze maszyny. W związku z tym klient nie dostrzega jakiejkolwiek różnicy w funkcjonowaniu bankomatu.

Na co należy zwrócić uwagę dokonując wypłat w bankomacie?

  • Czy klawiatura bankomatu nie wystaje ponad poziom obudowy? (Jeśli tak, prawdopodobnie oszuści nałożyli na klawiaturę nakładkę.)
  • Czy czoło bankomatu posiada elementy niepasujące do ogólnego kształtu? (Mogą one zawierać kamery skierowane na klawiaturę bankomatu.)
  • Czy w pobliżu czytnika kart istnieją pozostałości po kleju, zarysowania lub opiłki metali?
  • Jeśli nie jesteś przekonany, co do wyglądu bankomatu możesz skorzystać z innego, poinformuj jednak instytucję finansową lub policję o swoich podejrzeniach.
  • Zawsze zasłaniaj klawiaturę podczas wprowadzania kodu PIN.
  •  W miarę możliwości korzystaj z bankomatów zlokalizowanych w placówkach instytucji finansowych. 

Kontekst prawny w odniesieniu do oszustwa skimmingowego

Zgodnie z art. 310 k.k., kto podrabia albo przerabia m.in. środek płatniczy, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności.

Zgodnie zaś z par. 2 art. 310 k.k. karalne jest nie tylko fałszowanie kart bankomatowych, ale już samo puszczanie w obieg takich sfałszowanych kart, przyjmowanie ich, przechowywanie, przewożenie, przesyłanie, przenoszenie albo pomaganie w ich zbyciu lub ukryciu. Za popełnienie takiego przestępstwa sprawcy grozi kara od roku pozbawienia wolności do 10 lat.

Karalne jest nawet samo przygotowanie do popełnienia takich przestępstw, a więc np. kupowanie urządzeń do skanowania kart bankomatowych czy specjalnych nakładek na klawiatury bankomatowe po to, żeby później wykorzystać je do popełnienia przestępstwa skimmingu lub skimmingu bankomatowego. Zgodnie z art. 310 par. 4 k.k. za samo czynienie przygotowania do popełnienia takiego przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy nawet do 5 lat.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena