Styl industrialny każdemu z nas wydaje się być czym innym. Dla jednych są to przede wszystkim zimne ściany i wszechobecny nieład, dla innych ciepło naturalnego drewna.

Data dodania: 2014-08-01

Wyświetleń: 1674

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Styl industrialny, zimne mieszkanie czy przytulny kącik?

Warto poświęcić stylowi industrialnemu trochę czasu. Głównie ze względu na to, że warto czerpać z niego inspiracje. Mimo tego, że styl ten to przede wszystkim beton, stal, szkło i drewno, można urządzić według jego wytycznych ciepłe, wręcz rodzinne pomieszczenia. W dodatku nie wydając do tego celu fortuny.

Styl ten większości z nas kojarzy się głównie z fabrykami i nie ma w tym nic dziwnego. Indrustrial jest stylem wywodzącym się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie fabryki rodzą się i umierają w przeciągu misiąca, a niekiedy tygodnia. Dlatego też była potrzeba, aby coś z tymi fabrykami zrobić. Najprostszym rozwiązaniem okazała się być adaptacja ich do warunków mieszkalnych, jednak najważniejsze okazały się jak zwykle koszta - aby taki dom był niedrogi po prostu nie wykańczano go w normalny sposób, pozostawiając ściany, sufity i niekiedy nawet podłogi w stanie wręcz surowym. Dzięki temu całe pomieszczenie zdobywa niecodzienny klimat.

Jeżeli chodzi o problemy i wyzwania związane z zamieszkaniem w takich budynkach, to jednym z najwięszych wyzwań jest ich adaptacja. Sporym problemem jest tutaj przede wszystkim szczelność pomieszczeń, sposób ich ogrzania, jak również spełnienie wszystkich wymogów sanitarnych, jak choćby podłączenie bieżącej wody. Kiedy już uporamy się z tymi problemami, mamy wodę, jakiś wstępny plan mieszkania to możemy zabrać się za projektowanie.

Z projektowaniem takich pomiesczeń bywa już niestety różnie. Po pierwsze nasze rodzime fabryki wyglądają nieco inaczej od zagranicznych, u których to aura pogodowa jest nieco bardziej łaskawa. Po pierwsze nasze fabryki nie posiadają tak dużych okien, które są symbolem omawianego stylu dla północnych Stanów Zjednoczonych. Po drugie u nas fabryk jest stosunkowo niewiele. Obecnie produkcja odbywa się głównie na dalekim wschodzie co powoduje, że po prostu takich miejsc u nas nie ma, a te które są zazwyczaj popadają w niesamowitą ruinę tak szybko, że zanim ktokolwiek chciałbym je zaadaptować okazuje się, że koszt takiej inwestycji jest zbyt wielki.

Po drugie styl ten nie jest dla każdego. Prawda jest taka, że dużo osób, które na początku były nim zafascynowane potem od niego odchodzą, dlaczego? Zapominają, że jest on zimny. Ściany, podłoga, nawet duże okna powodują, że raczej ciężko zbudować przytulną atmosferę. Dodatkowo sporym problemem jest w tym wypadku również cena jaką należy ponieść za ogrzanie tak dużego pomieszczenia, która niekiedy jest po prostu przerażająco wysoka i nie każdy się na nią godzi.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena