Łazienka jest potencjalnie niebezpiecznym miejscem, bo tam, gdzie używa się jednocześnie wody i energii elektrycznej, zawsze istnieje ryzyko porażenia. Dlatego też łazienki dzieli się na szczególne strefy bezpieczeństwa.

Data dodania: 2014-07-28

Wyświetleń: 1557

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bezpieczne oświetlenie i lampy łazienkowe LED

Bądź bezpieczny

Centrum zagrożenia jest zawsze wanna lub kabina prysznicowa, czyli miejsca, w których używa się wody. To właśnie względem tych sprzętów ustala się strefy bezpieczeństwa. W bezpośrednim sąsiedztwie wanny (czyli w niej samej, a także w podłodze i ścianach kabin prysznicowych) instalować można tylko lampy w oprawach IP67 na napięcie obniżone, czyli 12 V. Nad wanną, do wysokości 2,25 m stosuje się również lampy na napięcie 12 V, ale dopuszcza się użycie opraw typu IP44. Powyżej tego poziomu i w odległości od wanny powyżej 60 cm używa się klasycznych opraw IP44, przy czym w tym wypadku można już stosować napięcie 230 V. Kolejna strefa o szerokości 2,4 m wymaga zastosowania jeszcze innych opraw, a mianowicie spełniających normę IP21, przy czym w tym przypadku również można stosować lampy bez transformatorów.

Funkcjonalność

Oświetlenie łazienkowe musi dawać pewność, że w całym pomieszczeniu będzie wystarczająco jasno. Może brzmi to banalnie, ale chodzi szczególnie o to, aby zastosować lampy doświetlające w tych miejscach, w których jest to szczególnie istotne: lustra, szafki, umywalki i wanna, a nie tylko oczka sufitowe wpuszczane. W łazienkach najczęściej oświetlenie sufitowe nie jest wystarczające, aczkolwiek i tak pozostaje niezbędne. Oświetlenie łazienkowe musi bowiem przede wszystkim zwiększać funkcjonalność pomieszczenia. Bezpieczeństwo jest dodatkowym wymogiem o podstawowym znaczeniu – zmienna wilgotność i temperatura powodują, że elementy oświetlenia poddawane są prawdziwemu testowi.

Jak zapewnić bezpieczne i funkcjonalne oświetlenie

Funkcjonalność zależy przede wszystkim od realizacji konkretnego projektu. Jeśli aranżacja jest zaplanowana właściwie, to wybór dobrej jakości opraw i lamp załatwi problem. Kwestia bezpieczeństwa wymaga jednak większej uwagi. Przede wszystkim nie można zaufać najtańszym oprawom, szczególnie w strefach wyższego ryzyka, gdzie bardzo łatwo o zalanie lampy lub uszkodzenie oprawy. Bezpieczeństwo mogą zapewnić tylko oprawy i lampy o wysokiej jakości wykonania, zgodne z najbardziej restrykcyjnymi normami i kupione w dobrym sklepie. Zakupy na aukcjach internetowych często kończą się rozczarowaniem, dlatego, jeśli już w ogóle kupować przez internet, to tylko w dobrych sklepach.

Aby instalacja była bezpieczna, właściwie zabezpieczone muszą być nie tylko same oprawy i lampy, ale także pozostałe elementy sieci elektrycznej w łazience. Pamiętaj, żeby nigdy nie instalować oświetlenia bezpośrednio po użyciu wanny lub kabiny, ponieważ wilgotność powietrza jest wtedy większa, co może utrudniać właściwy montaż opraw i lamp.

Dlaczego LED?

Technologia LED pozwala na dowolne manipulowanie strumieniem światła. Oświetlenie łazienkowe, w tym również lampy kierunkowe, pozwala na efektywne oświetlanie całego pomieszczenia lub tylko wybranych jego fragmentów, przy czym są bardzo ekonomiczne i trwałe. Konstrukcja lamp LED pozwala na ich bezpieczny montaż w łazienkach, a możliwość instalacji lamp przeznaczonych do pracy przy obniżonym, bezpiecznym napięciu oznacza, że w każdym miejscu w łazience można używać lamp LED, zatem z łatwością można zachować jednolitość stylistyczną, estetyczną i funkcjonalną, co nie jest możliwe przy stosowaniu różnego typu źródeł światła. Wszystko to oczywiście przy założeniu, że używasz lamp o wiadomych parametrach i zbliżonej jakości.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena