Kosmetyki roślinne są nie tylko skuteczniejsze, ale i znacznie bardziej bezpieczne niż syntetyczne związki chemiczne. Kosmetyki na bazie ziół są lepiej przyswajane przez naszą skórę i rzadziej powodują podrażnienia i alergie. Wśród kosmetyków roślinnych tworzone są takie, które mają wspomagać nasze włosy jak szampony, odżywki czy płukanki tworzone na bazie łopianu lub pokrzywy skutecznie zapobiegającej pojawianiu się łupieżu czy maseczki do twarzy, kremy i balsamy do ciała mające w składzie wiele cennych substancji roślinnych.
Wśród ogromnej liczby ziół, które znalazły zastosowanie w kosmetyce jest kilka, które cieszą się szczególnym uznaniem. Pierwszym z nich jest aloes, który skutecznie łagodzi różnego rodzaju podrażnienia skóry. Dodatkowo działa on nawilżająco, więc stosowany jest w kremach do twarzy czy rąk, balsamach do ciała i żelach czy mydłach do mycia ciała. Innym ziołem, które ma zastosowanie w kosmetyce jest arnika. Wzmacnia ona i uelastycznia ściany naczyń włosowatych i zapobiega ich pękaniu. Arnikę najczęściej wykorzystuje się jako główny składnik maści i kremów do ciała.
Kremy z arniką świetnie sprawdzają się do pielęgnacji skóry naczyniowej, przyspieszają gojenie się ran, które powstały na skutek uderzeń i stłuczeń. Sprawdza się także w kremach mających łagodzić ukąszenia owadów. Kolejnym ziołem chętnie wykorzystywanym do produkcji kosmetyków jest lawenda. Przyspiesza ona regenerację naszej skóry, przeciwdziała trądzikowi i łagodzi podrażnienia skóry.
Lawenda najczęściej stanowi dodatek do kremów, balsamów, żeli czy mydeł pod prysznic oraz wód toaletowych. Innym ziołem wykorzystywanym w kosmetyce jest łopian. Posiada on wiele cennych substancji, takich jak między innymi fitosterole, kwasy organiczne, siarkę czy fosfor.
Łopian łagodzi zmiany łuszczycowe skóry, pomaga w zwalczaniu trądziku oraz hamuje wypadanie włosów. Łopian znajdziemy między innymi w szamponach do włosów, maskach i odżywkach do pielęgnacji skóry głowy i włosów i kremach oraz specyfikach do mycia twarzy, szczególnie tłustej cery.
Kolejne cenne zioło to nagietek, który znacznie zmniejsza szorstkość naszej skóry. Na uwagę zasługuje również rozmaryn. Wbrew pozorom nie stosujemy go wyłącznie w kuchni. Stymuluje on cebulki włosowe i często znajdziemy go w składzie szamponów. Podobnie rzecz ma się w przypadku pokrzywy, która hamuje wypadanie włosów i zapobiega łupieżowi. Ma ona wiele substancji i witamin, dzięki którym to bardzo lubiany i chętnie wykorzystywany środek. Posiada ona między innymi witaminy K, C i B, wapń, magnez, fosfor, żelazo, siarkę i krzem.
Ostatnim cennym ziołem wykorzystywanym w kosmetyce jest rumianek. Działa przeciwzapalnie. Doskonale łagodzi naszą skórę, szczególnie tę bardzo wrażliwą i narażoną na alergie i podrażnienia. Znajdziemy go w kremach do rąk i twarzy, balsamach i żelach czy mydłach do mycia ciała. Warto stosować kosmetyki roślinne, bo zawarte w nich olejki roślinne mają niezwykłe właściwości odkażające, bakteriobójcze i przeciwzapalne. Są doskonałe dla naszej skóry i naszych włosów.