Jest to wizja trochę może przesadzona jednak biorąc pod uwagę obecną sytuacje polityczną Rosjanie prężą muskuły mówiąc, że wyłączą amerykańskie stacje systemu GPS znajdujące się na ich terytorium, jeśli nie osiągnie porozumienia w kwestii umieszczenia stacji własnego systemu glonas

Data dodania: 2014-06-28

Wyświetleń: 1533

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy od czerwca systemy GPS przestaną działać?

System kontroli GPS pojazdów działa dzięki sieci telefonii komórkowych GSM, oraz systemu satelitarnego GPS. W poprzez wykorzystania tych dwóch technologii można on-line monitorować ruch pojazdu.  Firmy oferujące usługi monitorowania GPS pojazdów oferują też oprogramowanie dające możliwość wglądu w archiwum. Schemat działania jest prosty i skuteczny – pojazd kontrolowany poprzez satelitę sprawdzany jest w jakiej pozycji się znajduje. Kolejno do centrum monitorowania usługodawcy kierowana jest transmisja danych do serwera poprzez system sieci komórkowych.

Glonas jest to duże przedsięwzięcie technologiczne. Rosjanie planują umieścić na orbicie  własny system nawigacji (glonas) GPS. Ma to być system, którym są w stanie samodzielnie zarządzać i który nie będzie od nikogo zależny. Jest to związane z tym, że dzięki temu będą mogli zarządzać satelitami na orbicie. Oczywiście jest on potrzebny głownie ze względów militarnych, w wiec żołnierzom. Oczywiście daje również znaczenie prestiżowe. Odcięcie się od współpracy amerykańskiej. Rosyjska armia musi być nie zależna również w kwestii łączności satelitarnej. Jest to związane z permanentnymi groźbami USA w stronę Rosji i zaostrzaniem sankcji wobec „niedźwiedzia” Z kolei chcąc pokazać własną silę wspominają o likwidacji międzynarodowej stacji kosmicznej, której działanie zaplanowane jest pierwotnie do 2020 roku.

Co zyskamy?

Używanie Glonas i GPS pozwala uzyskiwać użytkownikom nawigacji najdokładniejsze informacje na temat aktualnej pozycji. Zalety podwójnego zasięgu satelitarnego docenić mogą kierowcy w mieście gdzie wysokie budynki często „zasłaniają” duży fragment nieba, podczas wyjazdów na leśnej drodze gdy szukają wymarzonego domku na wakacje czy też podczas opadów deszczu i śniegu na trasie wycieczki kiedy to sam sygnał GPS już nie wystarczy

W ślad za rozwojem satelitarnego systemu nawigacyjnego Glonass, zaczęły pojawiać się na rynku urządzenia wykorzystujące też rosyjski system pozycjonowania. Z grona mobilnych producentów są już dostępne w Polsce: Sony Xperia, Samsung Galaxy Note oraz iPhone 4S.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena