Gry MMO czy MMORTS są coraz bardziej popularne wśród użytkowników internetu. Na czym polega ich fenomen?

Data dodania: 2014-06-27

Wyświetleń: 1765

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

MMORTS, Czyli O Co Tyle Zamieszania

Co to właściwie jest
MMORTS (ang. Massively Multiplayer Online Real – Time Strategy game) to inaczej gry strategiczne, w które gra się online, przy udziale dużej liczby graczy, którzy wzajemnie wchodzą ze sobą w interakcję, w przestrzeni świata wirtualnego. Gracze zazwyczaj wcielają się w role królów, generałów i innego rodzaju przywódców, którzy prowadzą swą armię na wojnę, gromadząc w międzyczasie zasoby, niezbędne by prowadzić długotrwałe i wyczerpujące działanie wojenne. Tytuły gier nawiązują zazwyczaj do klimatów science fiction lub fantasy, a wykreowane światy rozwijają się i ewoluują, nawet gdy gracz jest offline.

Wojna, lubię to!
Każda gra typu MMORTS opiera się na czystej rywalizacji pomiędzy graczami, a nieustanna konkurencja w efekcie prowadzi do walk i wojen. Sama walka nie wyczerpuje jednak wszystkich możliwości – o wiele ciekawiej jest, kiedy do niej przystępują dwa sojusze. W takim przypadku, nie dość, że rozgrywka nabiera rumieńców, a gracze dwoją się i troją, by wykorzystać posiadane umiejętności strategiczne, to jeszcze zobowiązani są do jak najściślejszej współpracy pomiędzy sobą. Bycie w stanie wojny oznacza też osiągnięcie takiego etapu gry, w którym przestaje obowiązywać jedna z podstawowych zasad: reguła basha (od angielskiego „bash”, czyli uderzyć, walnąć). W normalnych warunkach, właśnie ta reguła zabrania ataku na dane miasto przez innego (tego samego) uczestnika gry częściej niż 6 razy na dobę. Natomiast kiedy prowadzi się działania wojenne, ta zasada nie obowiązuje.

Podliczanie zysków i strat
Myli się ten, kto sądzi, że bycie w stanie wojny, uprawnia uczestników gry jedynie do bezrefleksyjnych ataków na sąsiada, ignorując zasadę basha. Wojna to też nieustanna kalkulacje i podliczanie wyników. Przykładowo, w grze Ikariam, gracze zakładają na forum gry, w temacie „wojny”, wątek informujący o wypowiedzeniu działań wojennych, a w odpowiedziach wpisuje się wyniki kolejnych walk i (lub) podliczenie zysków i strat. Wojna jest wygrana przez tę grupę graczy, którzy jako pierwsi osiągną liczbę punktów wskazaną w pierwszym poście. Oczywiście, wygranie czy przegranie takiej wojny nie jest brzemienne w żadne realne skutki – jest to po prostu realizacja swoistej umowy między graczami, że w taki właśnie sposób dana gra się kończy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena