Amazon to międzynarodowa korporacja, która powstała 20 lat temu w Seattle. Jest jedną z wiodących marek w branży e-commerce, która obsługuje miliony klientów na całym świecie.

Data dodania: 2014-03-05

Wyświetleń: 1172

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Specjalizacją Amazona jest sklep internetowy, za pośrednictwem którego można kupić przedmioty codziennego użytku. W 2015 roku ta megamarka uruchomi w Polsce trzy zakłady logistyczne – dwa umiejscowione pod Wrocławiem na Bielanach Wrocławskich i jeden usytuowany pod Poznaniem w Tarnowie Podgórnym. Każde centrum będzie zajmowało powierzchnię około 100 tys. m2 i zatrudniało 2 tysiące pracowników różnych działów.

Ważna inwestycja dla Polaków

Pojawienie się Amazona na polskim rynku stanowi bez wątpienia pozytywny ruch dla rozwoju naszej gospodarki. Jak wskazują specjaliści, wzniesienie trzech centrów logistycznych Amazon to najdroższy kontrakt wszech czasów w polskiej branży nieruchomości. Z początku jednak rola Polski w działalności Amazona będzie ograniczona (jedynie transakcje zawierane w Niemczech będą służyły pracy polskich centrów logistycznych), lecz w efekcie końcowym polskie oddziały mają dokonywać operacji na rzecz pozostałych krajów Europy. Tymczasem budowa dwóch zakładów - na Bielanach Wrocławskich i w Sadach - została oficjalnie rozpoczęta poprzez wmurowanie kamienia węgielnego. Jak ocenił nasz wicepremier, a zarazem minister gospodarki, Janusz Piechociński, kontrakt podpisany z Amazonem wpłynie korzystnie na rozwój gospodarczy Polski.

Szansa rozwoju regionów

Poza korzyściami dla polskiej gospodarki, budowa centrów logistycznych Amazon odbije się echem na rozwoju gminy Kobierzyce i gminy Tarnowo Podgórne. Wójt gminy Kobierzyce, Piotr Kopeć, już zaobserwował w inwestycji możliwość wzbogacenia się gminy i zauważył też, że podatki firmy Amazon będą w stanie finansować gminę tuż po zakończeniu budowy. Gmina Kobierzyce dotychczas radziła sobie doskonale z tego rodzaju współpracą; na Bielanach Wrocławskich swoje siedziby mają już takie firmy jak Tesco, Ikea czy Makro Cash & Carry. Wójt Tarnowa Podgórnego, Tadeusz Czajka, zauważa natomiast, że inwestycja doskonale wesprze pracę samego Amazona. Lokalizacja, infrastruktura regionu i zasoby ludzkie okolic Tarnowa Podgórnego wpłyną dodatnio na rozwój firmy. Wójtowie obu gmin liczą również na to, że dzięki obecności tak dużego podmiotu poprawi się jakość życia mieszkańców obu regionów.

Więcej miejsc pracy dla Polaków

Warto także zwrócić uwagę na największy atut inwestycji – powstanie zakładów Amazona doskonale wpisze się w politykę zwalczania bezrobocia. 2 tysięcy miejsc pracy w każdym centrum daje już 6 tysięcy miejsc w pracy w całej Polsce. Do tego należy doliczyć także dodatkowe, sezonowe miejsca pracy na okres świąteczny, których liczba wyniesie 3 tysiące dla każdego zakładu. Oferty pracy w Amazonie już są umieszczone w Internecie i wszystkie wymagają znajomości języka angielskiego. Mimo to chętnych jest wielu, a my widzimy, że na rynku jest praca. Logistyka może stać się popularną branżą, oferującą pracę na różnym polu (np. księgowy, pracownik działu logistyki, technik informatyk). Reasumując, obecność Amazona w Polsce odbije się bardzo dobrze na polskim rynku ekonomicznym.


Licencja: Creative Commons
0 Ocena