Jedno z podstawowych pytań, jakie zadają sobie właściciele hoteli, hosteli i innych obiektów noclegowych dotyczy wyboru właściwego materiału obiciowego. Ponieważ estetyka, wytrzymałość i cena muszą być na odpowiednim poziomie, wybór się komplikuje, bo dostępnych materiałów jest bezlik.

Data dodania: 2014-02-24

Wyświetleń: 1219

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Skóra naturalna

Naturalna skóra przynosi prestiż i klasę. Jednocześnie jest to materiał bardzo wytrzymały, odporny na wycieranie, a także na uszkodzenia mechaniczne. Jednocześnie jednak zastosowanie skór jest ograniczone, i to nie tylko ze względu na fakt, że to kosztowny materiał. Naturalna skóra jest niejednolicie wybarwiona, może posiadać skazy, blizny, a mimo tego nadal jest materiałem bardzo pożądanym. Większość tapicerek skórzanych wykonuje się albo ręcznie, albo półautomatycznie – dzięki temu producent zachowuje wysoką jakość i prestiż swoich wyrobów.

Skóra ekologiczna

Eko-skóra, zdecydowanie mniej popularna od naturalnej, ma fakturę zbliżoną do prawdziwej skóry, ale pozbawiona jest zadrapań czy przebarwień. Takie poliuretanowe imitacje skóry rzadko używane są w hotelach jako materiał tapicerski, ale można dla nich znaleźć inne zastosowanie, choćby jako okładka na karty menu.

Żakardy

Żakardy to dość różnorodna grupa tkanin, charakteryzująca się tym, że już podczas tkania powstaje na nich wzór (oczywiście obustronny). Są to tkaniny mocne, ale delikatne w dotyku, wytrzymałe, odporne na większość środków czyszczących. Doskonale piorą się i prasują także jako tapicerka, dlatego robi się z nich nie tylko zasłony, ale obija się nimi krzesła i zestawy wypoczynkowe.

Welury

Tkaniny welurowe są bardzo efektowne, tka się je, rozcinając jedną z osnów rdzenia i rozwłókniając końce osnowy. Powstający w ten sposób materiał jest bardzo trwały, ale wymaga używania specjalistycznych środków czyszczących. Jeśli zastanawiasz się, jakim innym materiałem obiciowym można zastąpić skórę, to prawdopodobnie żaden nie sprawdzi się lepiej od welurów wysokiej jakości.

Co wybrać?

Te cztery materiały to oczywiście ledwie wierzchołek góry lodowej. Samych typów tkanin jest jeszcze kilkanaście, ale typy te nie są jednorodne. Wszędzie tam, gdzie tkanina powstaje przez zmieszanie i splatanie włókien o różnej charakterystyce, można wyróżnić dodatkowe typy. Oczywiście również jakość tkanin będzie różna, ale trzeba przyjąć jakieś kryteria, które umożliwiłyby wybór najlepszej tkaniny obiciowej. Taki zestaw kryteriów za chwilę poznasz.

Jak wybrać?

Ważnym czynnikiem jest oczywiście cena. Budżet przeznaczony na wyposażenie hotelu nie jest z gumy – trzeba czasem spuścić z tonu, żeby w ogóle znaleźć odpowiednie wyposażenie, dlatego cena, choć oczywiście posługiwanie się tym kryterium nie jest wygodne ani przyjemne, pozwala odrzucić te materiały, na które zwyczajnie nie można sobie pozwolić. Następnie – trzeba uwzględnić to, jakie elementy będą tapicerowane. To nie ze względu na ilość potrzebnego materiału, ale na to, że z różnym prawdopodobieństwem różne elementy się brudzi. Wiadomo, że utrzymanie hotelu w czystości to spory wydatek, a jeśli w dodatkowo tkanina nie będzie dobrze znosiła czyszczenia, to inwestycja może okazać się podwójnie nietrafiona, dlatego równocześnie uwzględnia się charakterystykę techniczną danego materiału. Będąc już w temacie: żaden mebel nie jest wieczny, to chyba oczywiste. Trzeba jednak już w momencie zakupu oszacować, jak długo będzie miał on być używany. Inny jest okres eksploatacji mebli w restauracji, inny w lobby, a inny w pokoju i właśnie ten czynnik może przesądzić o wyborze takiej czy innej tkaniny,

Oczywiście w tych rozważaniach warto także pomyśleć nam możliwością znakowania tapicerki logo hotelu i zastanowić się, jak konkretny materiał będzie prezentował się na tle konkretnego wystroju. W końcu aranżacja przestrzeni powinna być spójna: to nie jest łączenie dowolnych elementów, ale świadome, celowe działanie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena