Co to znaczy rozważnie? Pozwól, że odpowiem na to pytanie w dość rozbudowany sposób.
Rozważnie to nie zwracając uwagi na to, co mówią znajomi. "Załóż sklep z komputerami, bo będzie się ten rynek rozwijał". "Ten biznes Ci się nie uda, nikt nie kupuje takich rzeczy". Słyszałeś takie opinie? Nie słuchaj ich. Zwłaszcza ta druga jest ciekawa. Pamiętaj, że w ustach osoby niezorientowanej w konkretnej branży słowa "nikt nie kupuje" oznaczają "nikt z mojego otoczenia nie kupuje". Przecież taka osoba nie sprawdzała jak duży jest rynek, więc czemu się wypowiada? Nie słuchaj jej. Myśl i sprawdź sam.
Rozważnie to nie nazbyt pochopnie. Co prawda, przedsiębiorca musi często reagować bez zwlekania, ale to nie znaczy, że z zakładaniem firmy też tak jest. Jeśli Ci się nie spieszy - nie zakładaj jej od razu, najpierw dogłębnie zbadaj temat. Jeśli Ci się spieszy - nie zakładaj jej tym bardziej, bo to pewnie oznacza, że nie masz pieniędzy i właśnie chcesz zacząć je zarabiać. Jeśli się pospieszysz - wpędzisz się zapewne w kłopoty finansowe i będzie dużo gorzej niż do tej pory.
Rozważnie to znaczy z chęcią nauki. Słuchaj lepszych od siebie, mają oni wiele do powiedzenia. Wiedza, którą podają, jest dla Ciebie na wagę złota podczas zakładania firmy i potem w trakcie jej prowadzenia. Nie musisz zawsze zrobić tego, co ktoś Ci zasugeruje, ale słuchaj. Czytaj, oglądaj materiały szkoleniowe. Musisz wyrobić w sobie odruch zdobywania wiedzy. Niech pali Cię od środka. Jeśli pewnego dnia stwierdzisz, że już wszystko umiesz i nic więcej nie musisz wiedzieć, pewnie okaże się, że jest to początek końca Twojej firmy. I otwieranie firmy będziesz przeżywał drugi raz - może tym razem mądrzej.
To właśnie znaczy dla mnie słowo "rozważnie" jeśli chodzi o zakładanie firmy. Pamiętaj, że jako przedsiębiorca nie możesz być przeciętny, taki jak inni. Przedsiębiorcy to ludzie, którzy wychylają się z szeregu - za to mają płacone. Jeśli czułeś się dobrze na etacie, być może prowadzenie firmy nie jest dla Ciebie? Przemyśl to rozważnie. I dopiero wtedy podejmij ostateczną decyzję - czy zostać przedsiębiorcą czy zostać na etacie.
Pamiętaj, że etat i "szefowanie" (choćby sobie) to dwa zupełnie różne zjawiska. Większość początkujących przedsiębiorców nie zdaje sobie z tego sprawy, zwłaszcza właśnie na początku, w trakcie otwierania firmy. Weź to pod uwagę przy swoich przemyśleniach.