Osoba odpowiedzialna za skompletowanie wyposażenia hotelu ma na głowie spory problem. Z jednej strony narzucane są bowiem ograniczenia budżetowe, ale z drugiej strony, są też pewne wymogi, którym wyposażenie musi sprostać. Znalezienie złotego środka nie jest łatwe.

Data dodania: 2014-01-29

Wyświetleń: 1128

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wyposażenie hoteli kompletuje się poprzez analizę potrzeb potencjalnych klientów. W przypadku modernizacji obiektu jest nieco łatwiej, ponieważ już wiadomo, kto w rzeczywistości hotel odwiedza, ale kiedy urządza się nowy obiekt, trzeba polegać na przewidywaniach. Ilość gości, która odwiedzi hotel, może być inna niż ta, na którą obiekt został zaprojektowany, a meble i inne wyposażenie muszą być na tyle trwałe, żeby przynajmniej przez kilka lat nie było widać śladów zużycia.

Problem z pokojami


W pokoju hotelowym umieszcza się zwykle bardzo podobny, pod kątem złożoności, zestaw mebli. Podstawowym pytaniem będzie więc nie „co”, ale „jak” - jak wszystkie te meble umieścić w stosunkowo niedużej przestrzeni, której układ będzie dodatkowo ograniczony przez otwory okienne i drzwiowe, a także wymuszony funkcjonalnością pewnych rozwiązań. Teoretycznie, im większy pokój, tym łatwiej powinno się dać go umeblować, ale to tylko teoria: w dobrych hotelach trzeba ustawić meble wysokiej jakości. Wyspać się co prawda można na dowolnym łóżku, ale żeby zbudować prestiż hotelu i zasłużyć na idealną opinię wśród klientów – to nie wystarczy, potrzeba łóżka, które nie tylko jest wygodne, ale jeszcze musi dobrze wyglądać.

Korytarz też nie bez przeszkód

Wyposażenie w korytarzu? Przecież to tylko jakaś wykładzina. Otóż właśnie nie. Hotele o wyższym standardzie również na korytarzach dbają o samopoczucie gościa, a robi się to, ustawiając rośliny, umieszczając na ścianach reprodukcje obrazów, a bez względu na klasę hotelu, trzeba postarać się o dobre oświetlenie. Nie chodzi tylko o to, żeby było wszystko widać – oświetlenie musi być w miarę możliwości energooszczędne, dobrze oświetlać drogę, ale nie rażąc w oczy, a dobrze by było, gdyby temperatura światła również nie była przypadkowa.

Lobby – droga przez mękę

Wyposażenie lobby to już najwyższy stopień wtajemniczenia. Sprzęty różnych typów, różnej klasy, różnej wielkości, a wszystko powinno być jakości wyższej, niż najwyższa, ponieważ w nowoczesnym hotelu wyższej kategorii lobby jest miejscem reprezentacyjnym, często areną spotkań biznesowych, a zawsze dziennego wypoczynku wszystkich gości. Jest to miejsce widoczne „od drzwi”, dlatego tutaj nie można sobie pozwolić na żadne kompromisy.

Licencja: Creative Commons