Do tej pory za wszystkie dodatkowe zajęcia płacili rodzice, teraz to zadanie przedszkoli.
Z jednej strony to spore obniżenia kosztów ponoszonych przez opiekunów, z drugiej, fakt ten może przynieść bardzo niekorzystne zmiany. Jak zrealizować zajęcia za 1zł z informatyki, taekwondo czy tańca? W wielu przypadkach jest to niemożliwe. Taka kwota nie pokryje przecież wynagrodzenia dla specjalisty, który uczy np.: karate. Dlatego dyrektorzy większości przedszkoli są zmuszeni do zrezygnowania z lekcji dodatkowych, które nie zmieszczą się w budżecie placówki. W wielu przypadkach w ramach zajęć dodatkowych, odbywa się najczęściej rytmika i j.angielski, które są prowadzone w ograniczonym czasie i zakresie. Rodzice nie godzą się na to i walczą m.in. o należne im prawo do finansowania zajęć, a tym samym o możliwość rozwoju ich dzieci.
Kuźnia talentów
W ramach współpracy z firmami zewnętrznymi rodzice organizują swoim pociechom warsztaty dodatkowe w przedszkolach w godzinach nieobowiązkowych albo zapisują dzieci na wybrane kursy w miejscu wyznaczonym przez daną firmę. Oprócz obowiązkowych lekcji, niezwykle istotną rolę pełnią niestandardowe formy edukacji. Warsztaty z plastyki, tańca czy informatyki mogą ujawnić talent dziecka, który zaowocuje w przyszłości pasjonującą pracą zawodową. Dzisiejsza bogata oferta edukacyjna pozwala na wybranie ciekawych i wartościowych aktywności, które są połączeniem nowoczesnej nauki i świetnej zabawy.
Warto wymienić tu wymienić robotykę, która polega na konstruowaniu robotów z klocków Lego. Podczas zajęć dziecko rozwija kreatywność, uczy się logicznego myślenia ponadto poszerza wiedzę z zakresu matematyki oraz informatyki. Po zakończonym kursie potrafi rozsądnie posługiwać się nowoczesnymi technologiami, np. laptopem. W obliczu narastającej informatyzacji społeczeństwa, która wkrótce na stałe wpisze się w każdą dziedzinę życia, jest to istotna i potrzebna umiejętność. Zajęcia z robotyki to maksimum korzyści dla młodego i chłonnego umysłu. Inne formy aktywności np. warsztaty z plastyki czy muzyki kształcą zdolności wzrokowo-słuchowe, poszerzają wyobraźnię, rozwijają pasję tworzenia. Predyspozycje, które dziecko zdobędzie, będą przydatne w późniejszym procesie nauczania, a to tylko część zalet jakie przynosi systematyczne uczestniczenie w tych alternatywnych formach edukacji.
Wszelkie odgórne zakazy i postanowienia ograniczające przywileje dotyczące rozwoju dzieci nie mają racji bytu. Na postanowienie noworoczne nie jest jeszcze za późno, może więc niech będzie ono zapisaniem naszej pociechy na kurs np. robotyki, karate lub plastyki?