Tajemniczy, sprytny chodzi własnymi drogami, ale i przyjacielski, szukający kontaktu z człowiekiem - kot. Swoją obecnością i spokojem jaki z niego emanuje, potrafi sprawić, że czujemy się dobrze. W ostatnich latach koty, jako zwierzęta domowe stanęły na równi z psami.

Data dodania: 2014-01-18

Wyświetleń: 1940

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nie kupuj kota "w worku" - dowiedz się o zwyczajach i pielęgnacji tych zwierząt

Potrafią doskonale zająć się same sobą, potrzebują trochę mniej atencji ze strony właściciela niż pies. Nie trzeba wychodzić z nimi na spacery i nie hałasują pod nieobecność właściciela. Ale to wcale nie znaczy, że koty nie potrzebują naszej uwagi. Przeciwnie, samotny kot pozostawiony na całe dnie w domu, nudzi się i może tu zacząć pokazywać swój smutek poprzez niszczenie mebli czy brudzenie.

Każdy z nas wie jak wygląda pospolity „dachowiec”, ale oprócz nich istnieje wiele ras kotów, które dzielą się na: koty krótkowłose, koty długowłose, koty perskie i egzotyczne oraz koty syjamskie i orientalne. W zależności od gustu i funduszy wybieramy kociaka, który nam się podoba, jednak trzeba pamiętać, żeby przed wyborem zasięgnąć informacji o danej rasie. Jedne rasy są bardziej spokojne inne natomiast potrzebują większej aktywności i uwagi ze strony właściciela. Wybierając kota pomyślmy także o towarzyszu dla niego, jeśli całymi dniami nie ma nas w domu i oczywiście, jeśli warunki nam na to pozwalają. Wtedy koty zajmą się sobą nawzajem i nie będą się nudzić.

Co musimy mieć na początek?

Jak już zdecydujemy się na kociego członka rodziny to czeka nas zakup kociej wyprawki. Podstawowym wyposażeniem są oczywiście miski na jedzenie i wodę, odpowiedni pokarm, kocia toaleta ze żwirkiem i łopatką, transporter do przewiezienia kota no i oczywiście zabawki. Istotnym elementem jest drapak, ponieważ drapanie ma szczególne znaczenie w codziennej aktywności kota. Jest to zachowanie naturalne pozwala złuszczyć pazury, wzmacnia mięśnie, ale też pozwala zaznaczyć swój teren.

Kocia mowa ciała

Koty porozumiewają się między sobą najczęściej poprzez mowę ciała, niekiedy jednak używają do tego dźwięków. Każdy kto ma kota w domu wie, że oprócz standardowego miauczenia wydaje on masę różnych dźwięków, sygnalizując nam w ten sposób czego od nas chce. Także poprzez mowę ciała kot komunikuje się z nami lub wyraża w jakim nastroju jest w danym momencie, np. kot rozluźniony, zadowolony i pozytywnie nastawiony łasi się do nas z uniesionym ogonem, a głaskany odsłania brzuch mrucząc. Jeśli kot jest zdenerwowany lub zestresowany kuli się, ma mocno rozszerzone źrenice, płasko kładzie uszy i nierzadko fuka. Jeszcze inną postawą potrafi odstraszyć przeciwnika pokazując mu że jest większy i silniejszy.  Wtedy jeży się na całym ciele, unosi do góry ogon i staję bokiem do rywala aby pokazać swoją groźną sylwetkę. Jeśli znamy dobrze swojego kota to z łatwością rozpoznamy w jakim jest nastroju, czy mu coś dolega lub czy czegoś od nas chce.

Pielęgnacja - czesanie

Koty spośród zwierząt domowych są chyba najczystszymi stworzeniami, poświęcają bardzo dużo czasu na toaletę. Już od trzeciego tygodnia życia kociak zaczyna się myć, liżąc się. Mycie futerka jest dla nich gimnastyką ciała, ale także masażem. Takie lizanie ma przede wszystkim na celu oczyszczenie włosa, pozbycie się martwych włosów. Kot też myjąc się rozprowadza po futrze wydzielinę gruczołów łojowych, która jest naturalną ochroną włosa. Zabieg taki pomaga również schłodzić się kotu w upalne dni. Pomimo, że koty są bardzo samodzielne, to czasami potrzebują naszej pomocy w zabiegach pielęgnacyjnych. Czas poświęcony na pielęgnację sierści zależy od rasy kota. Większość krótkowłosych kotów bardzo dobrze dba o swoje futerko i nie potrzebuje specjalnych zabiegów kosmetycznych. Wystarczy od czasu do czasu przeczesać kota gumową szczotką, która usunie martwe włosy. Koty trzymane wyłącznie w domu linieją cały czas dlatego ważne jest żeby pielęgnacja odbywała się regularnie. Najlepiej raz w tygodniu przeczesać kota gumową szczotką ewentualnie gęstym grzebieniem i na koniec można miękką szczotką usunąć pozostałe luźno włosy.

Bardziej pracochłonna jest pielęgnacja kotów długowłosych. Decydując się na takiego kociaka właściciel musi być świadomy, że będzie go musiał często czesać. Do pielęgnacji kota długowłosego potrzebne będą: metalowy grzebień gęsty i rzadki, szczotka do wygładzania sierści oraz talk lub puder do ewentualnego odtłuszczenia sierści, żeby była puszysta. Koty rasowe, np. persy mają bardzo bogaty podszerstek i jeśli nie będą regularnie wyczesywane, potrafią bardzo szybko się skołtunić i sfilcować. Wtedy nie pozostaje nic innego jak ostrzyc kota maszynką na krótko. Podczas czesania musimy pamiętać o miejscach, takich jak klatka piersiowa, brzuch, między łapkami, pod ogonem czy za uszami. Są to miejsca wrażliwe więc róbmy to ostrożnie i delikatnie. Czesząc kota najlepiej zacząć od szyi do ogona oczywiście z kierunkiem wzrostu włosa pamiętając, żeby przeczesywać głęboko aż do podszerstka.

Kąpiel pielęgnacyjna

Jeśli chodzi o kąpanie kota, jest to w zasadzie niepotrzebne, ponieważ koty ogólnie boją się wody. Kąpiel jest konieczna jedynie w sytuacji jeśli kot wytarza się w czymś brudnym i brzydko pachnącym oraz w celach medycznych lub wystawowych. Jeśli już zdarzy nam się kąpać kota pamiętajmy aby woda nie dostała mu się do nosa lub do uszu, ponieważ grozi to przeziębieniem lub zapaleniem ucha.

Pielęgnacja oczu, uszu i pazurów

Podczas zabiegów kosmetycznych nie zapomnijmy o pielęgnacji uszu, oczu i pazurów. Do czyszczenia oczu używamy zazwyczaj chusteczki higienicznej lub wacika zmoczonego w ciepłej wodzie. W sklepach zoologicznych dostać można specjalne płyny do przemywania oczu są one bardzo delikatne i doskonale sprawdzają się w codziennej pielęgnacji. Raz w tygodniu powinniśmy sprawdzić i jeśli potrzeba przemyć kotu uszy. Koty niewychodzące powinny mieć w domu specjalne miejsce gdzie mogą swobodnie ostrzyć swoje pazurki. Jeżeli wydaje nam się, że kot ma już za długie pazurki należy je delikatnie przyciąć cążkami przeznaczonymi specjalnie dla kotów. Przycinanie pazurków jest dosyć prostym zabiegiem wystarczy nacisnąć delikatnie poduszkę na łapce, wysunie się wtedy pazur. Skracamy białą część pazura pamiętając o nienaruszeniu różowej części, która zawiera tkankę nerwową i naczynia krwionośne. Jej obcięcie sprawiłoby kotu ból i krwawienie. Jeśli mamy obawy jak to zrobić lub po prostu się boimy to najlepiej powierzyć to zadanie fachowcowi.

Jeżeli nie radzimy sobie z pielęgnacją naszego pupila lub zwyczajnie nie mamy na nią czasu warto skorzystać z usług profesjonalnego groomera w salonie pielęgnacji zwierząt. Tam nasz kot zostanie odpowiednio wykąpany, wyczesany i wystrzyżony tak jak sobie tego życzymy. Fryzjer ze swoim odpowiednim podejściem do zwierząt sprawi, że zabieg pielęgnacyjny nie będzie dla zwierzaka stresujący a my, jako właściciele będziemy zadowoleni, że nasz kot będzie miał czyste i lśniące futerko. Pamiętajmy że regularna pielęgnacja i opieka weterynaryjna zwierzaka pozwolą nam cieszyć się zdrowym i zadowolonym kotem, a kotu pozwoli na dobre samopoczucie i zdrowe życie.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena