Malowanie ścian jest jednym z końcowych etapów remontu. Jednocześnie jest to czynność, którą możemy wykonać samodzielnie. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo pieniędzy, które musielibyśmy zapłacić firmie wykonującej remonty. Poniżej przedstawiamy kilka zasad, których powinniśmy przestrzegać podczas malowania:

Data dodania: 2014-01-17

Wyświetleń: 1660

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wykończenia wnętrz po remoncie – malowanie ścian.

Przygotowanie wnętrz do wykończenia

 

Przed przystąpieniem do pracy, powinniśmy zabezpieczyć wnętrze pomieszczenia, które będziemy malować. O ile to możliwe – wynosimy meble do innego pokoju. Jeśli jest to utrudnione bądź niemożliwe, należy odsunąć je od ścian i dokładnie przykryć folią ochronną. Folią zabezpieczamy również podłogę. Do przymocowania folii idealnie nada się zwykła taśma samoprzylepna. Kolejnym etapem przygotowania pomieszczenia do malowania będzie demontaż lamp i żyrandoli oraz zabezpieczenie gniazdek elektrycznych, które to również okrywamy folią. Pamiętajmy też o osłonięciu folią okiem oraz ram okiennych. Skrzydła – o ile to możliwe – powinniśmy zdemontować całkowicie.

 

Przygotowanie malowanych powierzchni

Przed przystąpieniem do właściwego malowania, musimy sprawdzić stan powierzchni, które będziemy pokrywać farbą. Jeśli jest ona stara i zniszczona a farba, która się na niej znajduje odstaje, należy ją namoczyć a następnie usunąć. Po tym zabiegu możemy przystąpić do czyszczenia ścian. W zupełności wystarczy nam do tego woda z szarym mydłem. Teraz już możemy przystąpić do gruntowania ścian. Używamy do tego środka specjalnie przeznaczonego do konkretnego typu podłoża. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz asortymentu środków gruntujących, podkładowych i specjalnych farb do gruntowania. Ich odpowiedni wybór jest bardzo ważny i od niego zależy jakość oraz trwałość efektów naszej pracy.

 

Malowanie

Do wyboru mamy szerokie spektrum narzędzi do malowania. Farbę najczęściej nakładamy pędzlem, wałkiem lub pistoletem. Pamiętajmy, by przed rozpoczęciem malowania, dokładnie ją wymieszać. Nie może ona zawierać grudek i musi mieć jednolitą konsystencję. ikona_malowanie_sciany

Przed jej nałożeniem na powierzchnię, jej nadmiar na pędzlu lub wałku należy odsączyć. Sposób nakładania farby będzie się różnić w zależności od jej typu. I tak, farbę emulsyjną możemy nakładać poziomo lub pionowo, farbę rozpuszczalnikową – tylko pionowo. Aby nie powstawały zacieki, pasy barwnika nakładajmy od góry do dołu. Nie powinniśmy też robić przerw podczas malowania danej ściany – w innym przypadku miejsce łączenia wyschniętej farby ze świeżą może być widoczne.

 

Dużo łatwiejsze jest malowanie za pomocą pistoletu. Musimy jednak zwrócić uwagę na to, by współczynnik lepkości farby nie przekraczał tego, zalecanego przez producenta pistoletu. Metodą natryskową malujemy tylko w pomieszczeniach z dobrą wentylacją. Przed przystąpieniem do malowania w taki sposób, farbę powinniśmy dokładnie przecedzić celem usunięcia ewentualnych grudek i zanieczyszczeń, które mogą doprowadzić do uszkodzenia sprzętu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena