Na drodze mogą nas spotkać różnorodne awarie i problemy. Oczywistą sprawą jest to, że na ową mnogość usterek można znaleźć wiele różnych sposobów. To właśnie stąd wynika zróżnicowanie cenowe w odniesieniu do pomocy drogowej. Nie jest to jednak jedyna zależność. Od czego, więc zależy ostateczna cena pomocy drogowej?

Data dodania: 2014-01-04

Wyświetleń: 1723

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Od czego zależy cena pomocy drogowej?

Najpierw trzeba zastanowić się nad tym, czy owa pomoc drogowa świadczona była w ramach ubezpieczenia assistance, czy też była to usługa świadczona przez specjalistyczną firmę, która z naszym ubezpieczeniem nie miała nic wspólnego. W pierwszym przypadku teoretycznie nie musimy zapłacić ani grosza – na takie sytuacje przecież podnosiliśmy wysokość naszej comiesięcznej składki ubezpieczeniowej (istnieje oczywiście możliwość opłacenia ubezpieczenia z góry). W drugim zaś wszystko zależy przede wszystkim od specyfiki i zasad firmy oraz jej odległości od miejsca zdarzenia.

Nie bez znaczenia okazuje się tu również typ naszego samochodu. Pojazdy osobowe są w naprawie i transporcie najtańsze. Problemy z nakładami finansowymi zaczynają się w przypadku większych pojazdów – dostawczy czy ciężarowych. Te bowiem potrzebują do odholowania specjalistycznego sprzętu, np. przedłużki najazdów, a nawet specjalistyczną wyciągarkę. Dodatkowy osprzęt będzie konieczny także w przypadku holowania samochodów osobowych z niskim zawieszeniem.

Pomoc drogowa i holowanie oraz jego cena jest ściśle uzależniona od ilości kilometrów koniecznych do pokonania. Im większa odległości, tym koszty wyższe. Właśnie na tej płaszczyźnie można docenić rolę ubezpieczenia assistance, które za darmo ściągnie nam samochód z każdego miejsca Polski. Z kolei gdy przyjdzie nam holować auto z Gdańska do Lublina, wówczas z pewnością mocno odczuje to nasz portfel.

W cenę pomocy drogowej nie powinniśmy jednak wliczać jedynie docelowego holowania samochodu przez firmę specjalizującą się w pomocy drogowej. Pomoc drogowa to także naprawa po wystąpieniu zdarzenia i odholowaniu tudzież przewiezieniu pojazdu, którego dotknęła awaria. Takie firmy często współpracują z konkretnymi warsztatami mechanicznymi, z założeniem jednak, że klient nie musi z tej usługi skorzystać. Niemniej jednak warto wziąć taka opcję pod uwagę, gdyż często ceny naprawy u takiego mechanika okazują się bardziej korzystne dla klienta. A ile kosztuje wsparcie mechanika samochodowego? Oczywiście trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Tutaj ceny są różne. Wszystko zależy od marki posiadanego samochodu (niektóre pojazdy mają droższe części zamienne, inne tańsze), skomplikowania i rozległości awarii, renomy danego zakładu oraz potrzebnego nakładu czasu do doprowadzenia pojazdu do pełnej sprawności. Nie bez znaczenia jest również lokalizacja samego warsztatu – oczywistą sprawą jest, że te położone w centrum większych miast będą dużo droższe. Często wpływ na cenę usługi auto pomocy ma również czas wykonania owej usługi. Jeśli potrzebujemy takiego wsparcia w niedziele, święta czy w godzinach nocnych, musimy liczyć się z tym, że zapłacimy więcej niż w pozostałych przypadkach.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena