Aborcja w Polsce jest nadal tematem tabu. Znajdziesz tutaj kilka istotnych informacji odnośnie tabletek poronnych, aborcji chirurgicznej i wielu innych.

Data dodania: 2013-12-08

Wyświetleń: 1835

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Aborcja - 8 rzeczy, o których musisz wiedzieć
 1.  Aborcja farmakologiczna (tabletki poronne)
 2. Aborcja chirurgiczna 
 3. Czy aborcja to zła decyzja?  
 4. Legalizacja aborcji
 5. Podziemie aborcyjne
 6. Czy aborcja jest bezpieczna? 
 7. Czy aborcja prowadzi do bezpłodności?
 8. Kobieta i jej prawa1. Aborcja farmakologiczna (tabletki poronne)

Czym są tabletki poronne?

Tabletki poronne są lekami, które kończą wczesną ciążę. Na ogół stosowane są do 63 dnia - 9 tygodnia liczone od ostatniej miesiączki kobiety. (Kilka państw posiada przepisy, które ograniczają stosowanie pigułki aborcyjnej do 49 dnia) Kobiety, które potrzebują aborcji i są w ciąży dłużej niż 9 tygodni, mogą dokonać jej w klinice.
Typowy zestaw składa się z dwóch leków:

RU 486 (mifepristone)

 • RU486 jest lekiem nowej generacji, a jego działanie polega na blokowaniu receptorów końcowych w tkankach, które wydzielają różne hormony.
  RU486 blokuje końcowe receptory wielu tkanek, ale najważniejszym jej działaniem jest blokowanie receptorów dla progesteronu.
  Progesteron jest nieodzownym hormonem, który podtrzymuje ciążę, blokada jego działania przez RU886 powoduje poronienie.
  Po podaniu ru486 następuje blokada progesteronu, a śluzówka macicy nie może dalej odżywiać rozwijającego się płodu, który obumiera i zostaje wydalony.
  Krwawienie występuje u ponad 90% kobiet stosujących RU-48.

Misoprostol

 • Jest to syntetyczny analog prostaglandyny E1, stosowany jako lek w prewencji i leczeniu choroby wrzodowej żołądka. Inne zastosowanie tego leku znajdujemy w aborcji farmakologicznej. Wysoka skuteczność w kombinacji z mifepristone. Misoprostol nie powinien być stosowany w przypadku ciąży trwającej dłużej niż 63 dni. Powoduje on skurcze macicy, a w rezultacie wydalenie tkanki ciążowej z macicy.

Nazwy:

Mifepristone(RU486)
- mifegyne
- mifeprex
- mifeprin
- relezed

Misoprostol
- misoprost 100
- misoprost 200
- cytotec
- tector
- cyrux
- misotac

Zestaw misoprostol+mifepristone
- MTP KIT
- Mifekit

Jak skuteczne są tabletki poronne?

Aborcja z tabletkami poronnymi jest bardzo skuteczna. Działają one około 97 razy na każde 100 prób.

2. Aborcja chirurgiczna

Usuwanie ciąży metodą chirurgiczną może odbywać się na dwa sposoby:

Znieczulenie miejscowe:
W takich przypadkach stosuje się lokalne znieczulenie szyjki macicy, odczuwane jako dwa, trzy małe ukłucia. Następnie ginekolog powoli rozszerza szyjkę macicy na szerokość kilku milimetrów, aby wprowadzić do niej cienką plastikową rurkę. Przez tą rurkę odsysana jest zawartość wnętrza macicy. Zabieg trwa tylko parę minut i jest prawie bezbolesny. Po wykonaniu zabiegu lekarz dokonuje kontroli przy pomocy USG, by uzyskać pewność, że ciąża została usunięta w całości. Cały zabieg trwa tylko parę minut. Bezpośrednio po zabiegu możliwe jest pojawienie się krótkotrwałych skurczy podbrzusza, podobnych do skurczów menstruacyjnych. Skurcze spowodowane są zwężaniem się macicy po jej opróżnieniu. Zwykle bóle te przechodzą szybko. Zabieg jest krótki i mało bolesny. Jest on wykonywany przez lekarza, lecz kobieta może śledzić jego przebieg. Może w ten sposób zmienić ewentualne błędne wyobrażenie związane z tym zabiegiem.


Znieczulenie ogólne:
Kobieta dostaje dożylny zastrzyk ze środkiem wywołującym narkozę, po którym szybko zaśnie. Podczas narkozy lekarz ginekolog powoli rozszerza szyjkę macicy na szerokość kilku milimetrów, aby wprowadzić do macicy cienką plastikową rurkę. Przez rurkę odsysana jest zawartość wnętrza macicy. Cały zabieg trwa tylko parę minut i jest bezbolesny. Po wykonaniu zabiegu lekarz dokonuje kontroli za pomocą USG, by mieć pewność, że ciąża została w całości usunięta. Kobieta po zabiegu jest wybudzana z narkozy przez anestezjologa.

3. Czy aborcja to zła decyzja?

Niekoniecznie. Wystarczy przekroczyć granice Polski, by zrozumieć, że w innych krajach aborcję uważa się za przysługujący kobiecie na mocy jej decyzji zabieg. Oczywiście wszystko jest również zależne, o jakiej fazie rozwoju ciąży mówimy; poglądy na ten temat w wielu krajach są zróżnicowane. W krajach, gdzie aborcja jest legalna, najczęściej przeprowadza się ją w pierwszym trymestrze, a aborcję farmakologiczną w ciągu pierwszych 9 tygodni ciąży. Istotnym faktem jest to, że na świecie rocznie aborcje przeprowadza ok. 42 miliony kobiet.

4. Legalizacja aborcji

Zwolennicy legalizacji chcą, by rodziło się jak najwięcej chcianych dzieci. Kobieta, która chce zajść w ciążę spotyka się z wieloma przeszkodami, przede wszystkim młodej mamie trudniej jest znaleźć pracę, pomoc społeczna w naszym kraju praktycznie nie istnieje, jest zbyt mało żłobków i przedszkoli, brak refundacji in vitro. Wszystkie te rzeczy musiałby się zmienić, by kobiety nie musiały się decydować na aborcję. W większości wypadków aborcja nie wynika z tego, że nie chce się dziecka, lecz z tego, że nie można sobie na nie pozwolić. Zakaz aborcji jest większym złem niż jej legalizacja, ponieważ pogarsza się dramatycznie jakość zabiegów, nie zmniejszając ich liczby. Szacuje się, że w Polsce przeprowadza się od 80 do 200 tysięcy zabiegów rocznie.

5. Podziemie aborcyjne

Podziemie aborcyjne w Polsce kwitnie. Są to głównie ogłoszenia sprzedaży tabletek poronnych zamieszczanych w Internecie czy w prasie, rzadziej zabiegów w prywatnych klinkach. Jest również zjawisko zwane „turystyką aborcyjną” Są to wyjazdy zza granice do krajów, gdzie prawo nie zakazuje aborcji na życzenie, w celu przeprowadzenia tam zabiegu. Nie jest to sprzeczne z polskim prawem.
Zabieg w podziemiu aborcyjnym kosztuje ok 3.000 zł. Łatwiej zdobyć tabletki poronne, których ceny wahają się od 300 do 600 zł

6. Czy aborcja jest bezpieczna?

Aborcja, która jest przeprowadzana w pierwszych trzech miesiącach, we właściwych warunkach i przez odpowiednie osoby, jest prostym i bezpiecznym zabiegiem. Badania wykazały, że poród jest dziesięciokrotnie bardziej niebezpieczny. Natomiast po upływie pierwszego trymestru zabieg jest dużo bardziej skomplikowany. Na świecie, inaczej niż w Polsce dba się o poprawę jakości zabiegów przerywania ciąży.

7. Czy aborcja prowadzi do niepłodności?

Nie, aborcja przeprowadzona w odpowiednich warunkach i przez odpowiednie osoby nie zwiększa ryzyka zmniejszenia niepłodności. Nie ma przy tym znaczenia czy jest to pierwsza ciąża.

8. Kobieta i jej prawa

Jeśli kobieta podejmuje prywatną decyzję o przerwaniu ciąży, a państwo jej tego prawa odmawia, to staje się to sprawą polityczną. Dla milionów Polek w ciągu ostatnich 20 lat nie był to temat zastępczy, ale sprawa życia i śmierci. Odmowa dzielenia się swoim ciałem z zarodkiem/płodem jest uważana za przestępstwo, a publicznie często określa się ją, jako morderstwo. Jeśli jednak kobieta, która byłaby jedyną potencjalną dawczynią nerki dla swojego dziecka – nie jest zmuszona przez prawo do oddania nerki dziecku. Odmowa dzielenia się swoim ciałem nie jest uznawana przez prawo za przestępstwo. Tymczasem ciąża oznacza dzielenie swojego ciała z drugim rozwijającym się bytem. Koszty biologiczne ciąży są bardzo dużym obciążeniem dla organizmu.

Licencja: Creative Commons