Instalacja elektryczna w każdym domu jest bardzo istotnym elementem w działaniu różnych urządzeń i pośrednio wpływa na funkcjonowanie domowników. Od dobrze działającej instalacji elektrycznej zależy dziś bardzo dużo.

Data dodania: 2013-11-25

Wyświetleń: 1284

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

FELIETON

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wyobraźmy sobie w XXI wieku życie bez prądu. Gotowanie na wolnym ogniu lub w najlepszym przypadku na kuchence gazowej, zmywanie ręczne (bo przecież zmywarki nie działają), zamiatanie miotłą (odkurzacze są bezużyteczne) i wiele innych czynności, z których na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, a wymagają użycia energii elektrycznej. Tak, tak, przenosimy się do dawnych epok. Tak więc nie należy lekceważyć ważności projektowania i ułożenia instalacji elektrycznej w domu, mieszkaniu, a tym bardziej w całym budynku. Prawidłowo zaprojektowana instalacja elektryczna powinna uwzględniać przyszłościowy rozkład choćby w przybliżeniu urządzeń rtv, agd i mebli. Pozwoli to na optymalne wykorzystanie przestrzeni i dzięki temu zostaną poczynione oszczędności w zakupach kabli, gniazdek i łączników elektrycznych. Lepiej zawczasu zaplanować sobie, gdzie będzie w domu miejsce na telewizor, sprzęt audio, komputer. W kuchni zaś warto znać rozkład takich urządzeń jak piekarnik, kuchenka czy lodówka i zmywarka. Warto też uwzględnić czy dla niektórych urządzeń nie będzie potrzebna instalacja trójfazowa.

Instalację elektryczną winno się prowadzić właściwym dla planowanych obciążeń okablowaniem. Za cienkie lub za słabe przewody mogą się przepalić przy zbyt dużym obciążeniu prądem. To rażące uchybienie może doprowadzić do poparzeń domowników i powstania pożaru. Dlatego też pamiętajmy, aby nie robić instalacji elektrycznej na własną rękę. Stosując się do prawa budowlanego, jak również ze względu na własne i innych bezpieczeństwo, montaż instalacji powinien być wykonywany przez elektryków z odpowiednimi uprawnieniami.

Profesjonalni elektrycy pomogą w doborze i podłączą całą instalację do markowych bezpieczników, gwarantujących właściwą pracę urządzeń i pozwalających na wygodne zarządzanie instalacją w budynku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena