Coraz więcej materiałów budowlanych, które jeszcze nie tak dawno stosowane były przede wszystkim jako elementy konstrukcyjne domów i mieszkań, pojawia się w ich wnętrzach.

Data dodania: 2013-10-25

Wyświetleń: 5308

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nie zaskakuje nas już popularność betonu architektonicznego, który zaczyna być obecny zarówno w restauracjach i hotelach, jak i w mieszkaniach prywatnych, teraz zaś coraz częściej możemy przekonać się o tym, że wcale nie mniejszą popularnością cieszy się cegła. Okazuje się zresztą, że w tym konkretnym przypadku wcale nie mówimy o materiale, który podbija serca naszych rodaków od niedawna.

Renowacja cegły - źródło www.artial.pl

Zainteresowanie cegłą jako elementem wystroju wnętrz pojawiło się już na początku dwudziestego wieku. Dziś ściany z cegieł w sypialni lub łazience uważamy za hołd złożony nowemu trendowi, wtedy jednak o popularności cegły przesądzały przede wszystkim względy praktyczne. Tynkowanie ścian wiązało się z dużymi kosztami, nie każdego było przy tym stać na ich poniesienie. Alternatywą było więc pozostawienie widocznymi cegieł, z których wykonany był dom, i uczynienie z nich elementu ozdobnego. Nie zawsze się to udawało, należy jednak przyznać, że wiele przykładów wykorzystania cegły jako elementu dekoracyjnego może nam zaimponować.


Oczywiście, nie powinniśmy zapominać o tym, że cegła jako element wystroju wnętrza wcale nie musi prezentować się jednakowo atrakcyjnie w każdym pomieszczeniu. Wiele zależy od tego, w jakim stylu jest ono utrzymane, jeśli więc nie mamy zaufania do własnych umiejętności w zakresie projektowania wnętrz, w pierwszej kolejności powinniśmy decydować się na jej zastosowanie wówczas, gdy marzą nam się wnętrza o charakterze rustykalnym. Cegła przywodzi na myśl wnętrza domów z początku dwudziestego wieku, znakomicie więc prezentuje się w otoczeniu mebli utrzymanych w stylu retro, ręcznie robionych obrusów i innych elementów ozdobnych nawiązujących do minionych epok.


Nie oznacza to oczywiście, że cegła nie sprawdzi się również w bardziej nowoczesnych pomieszczeniach, zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z wystrojem opartym na łączeniu stylów. To niezwykle wdzięczny materiał dekoracyjny, który potrafi „dostosować się” do naszych potrzeb, jeśli więc mamy ochotę na eksperymenty, możemy zdecydować się na jej umieszczenie nawet wówczas, gdy pomieszczenie cieszy się statusem wyjątkowo nowoczesnego. Nie ma przy tym takiej części domu, w której rezultaty renowacji starej cegły nie przyniosłyby oczekiwanych rezultatów. Zazwyczaj spotykamy się z nią w przedpokojach, cegła może jednak dodać uroku również naszej sypialni, jadalni oraz kuchni.


Nad wykorzystaniem cegły jako elementu dekoracyjnego można zastanowić się również wówczas, gdy myśli się o wnętrzu utrzymanym w stylu industrialnym. Ściany z cegieł przywodzą na myśl wnętrza rodem z opuszczonej fabryki, mamy jednak do czynienia z materiałem budzącym pozytywne skojarzenia, cegła więc, podobnie jak beton dekoracyjny, jest w stanie ocieplić surowe wnętrze. Jej atutem wydaje się również to, że znakomicie prezentuje się w towarzystwie drewna, ściany z cegieł dobrze komponują się przy tym zarówno z drewnianą podłogą, jak i meblami.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena