Profesjonalna strona internetowa jest podstawą skutecznego działania firmy w sieci. Możliwości stworzenia witryny jest naprawdę wiele i już sam wybór odpowiedniej technologii może być nie lada wyzwaniem. Odpowiedzią na większość problemów może być najpopularniejszy na świecie CMS- WordPress.

Data dodania: 2013-10-22

Wyświetleń: 1852

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Projektowanie stron

W założeniach autorów, WordPress miał być systemem blogowym, ale obecnie jest to najbardziej konfigurowalny system zarządzania treścią na świecie. Oczywiście rdzeń systemu nadal przypomina rozbudowany blog, natomiast dzięki tysiącom wtyczek można w WordPressie zbudować wszystko - od statycznej strony sprzedażowej, po galerię i platformę e-commerce. Jednak ta złożoność, która stanowi największy atut WordPressa, jest też jednym z największych wyzwań dla jego użytkowników. Zaprojektowanie strony, która będzie nie tylko dobrze wyglądała, ale także zachęcała klientów, nie jest proste.

Pewnym problemem związanym z popularnością WordPressa jest to, że niewiele jest stron, które pozostają oryginalne – powtarzalne szablony graficzne, zbliżony układ treści, niezbyt przejrzyste widżety. Są to rzeczy, nad którymi trzeba trochę popracować, aby z tego systemu wycisnąć wszystkie jego możliwości.

Ponieważ stron opartych o ten CMS są miliony, potrzeba oryginalności, aby zostać zauważonym, dlatego kluczem do sukcesu może być unikatowy szablon graficzny. Taki można znaleźć jedynie w ofertach komercyjnych albo zaprojektować samodzielnie od podstaw. Oczywiście to drugie rozwiązanie jest najkorzystniejsze, ale wymaga czasu i dobrej znajomości zasad projektowania layoutów.

Projektowanie stron internetowych jest tym trudniejsze, jeśli uwzględni się wszystkie wymogi optymalizacji witryny pod kątem użyteczności (usability). To jednak jedyny sposób, aby stworzyć witrynę, która będzie jednocześnie estetyczna i funkcjonalna.

Ile czasu potrzebuje profesjonalista, aby stworzyć stronę na zamówienie? Wiele oczywiście zależy od stopnia złożoności projektu. Ponieważ każdy klient przychodzi z innymi wymaganiami, trudno o jednoznaczną ocenę czasochłonności projektu. Najlepsi wykonawcy zawsze zaczynają projekty od zera, czyli od surowej instalacji WordPressa, a wszystko, co będzie stanowiło o wartości strony, tworzone jest ściśle według wymagań klientów.

Każdy użytkownik sieci może samodzielnie zbudować stronę opartą o WordPress, ponieważ to system prosty w obsłudze. Pomoże w tym na pewno kurs Wordpress. Należy jednak pamiętać, że zaawansowana obsługa WordPressa jest dużo bardziej skomplikowana i strona wykonana samodzielnie zwykle gorzej wygląda, gorzej działa i gorzej pozycjonuje się w sieci od strony przygotowanej specjalnie z myślą o konkretnym odbiorcy. Z tego samego zresztą powodu budowa witryny komercyjnej na platformie wordpress.com jest zupełnie nieopłacalna.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena