Letnie upały pozostały już jedynie miłym wspomnieniem. Coraz częściej pogoda nas nie rozpieszcza, a możemy się spodziewać, że będzie tylko zimniej. Aby przetrwać zimę, wymień stary piec na nowy i dobierz moc do ogrzewanej powierzchni.

Data dodania: 2013-09-09

Wyświetleń: 1477

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak dobrać moc pieca?

Do czego kocioł

Pierwsze pytanie, jakie trzeba sobie zadać, dotyczy funkcji, jakie ma spełniać piec C.O. Czy potrzebny jest jedynie do ogrzania budynku czy może ma dodatkowo podgrzewać wodę użytkową? Należy zatem ocenić, jaka technologia jest niezbędna do ogrzania domu i ewentualnie do przygotowania ciepłej wody użytkowej, czyli czy potrzebujemy kotła dwu- czy jednofunkcyjnego.
Dobór odpowiedniej dla naszego budynku mocy kotła jest jednym z podstawowych warunków zapewnienia komfortu cieplnego. Co więcej, właściwy dobór pieca gwarantuje jego prawidłowe funkcjonowanie oraz ekonomiczną i ekologiczną eksploatację.

W jaki sposób określić straty ciepła budynku

Zadaniem pieca i instalacji centralnego ogrzewania jest dostarczenie do budynku ilości ciepła równej całkowitym stratom energii do otoczenia. Najwyższa wymagana moc powinna zatem być równa stratom ciepła w czasie najmroźniejszych zimowych dni. W jaki sposób określić straty ciepła dla budynku? W przypadku nowego budownictwa sprawa jest prosta. Wystarczy sięgnąć po dokumentację budynku. Każdy projekt posiada informację o stratach ciepła, a dodatkowo przed oddaniem do użytku dom musi posiadać świadectwo energetyczne. Większym problemem jest określenie strat cieplnych starszego budynku. Mamy do wyboru dwa wyjścia: skorzystać z szacunkowej metody wskaźnikowej albo z dokładnego obliczenia za pomocą programu komputerowego. Aby szybko ocenić potrzeby cieplne domu, korzysta się z pierwszej metody. Na podstawie ogólnych informacji o budynku (wiek budynku, konstrukcja ścian) przyjmuje się współczynnik strat ciepła na jednostkę powierzchni. Metoda ta nie daje dużej dokładności, ale pozwala dokonać pobieżnej oceny potrzeb energetycznych budynku. Jeśli chcemy uzyskać precyzyjną informację, możemy zlecić to zadanie firmie projektowej. Możemy też, jeżeli dysponujemy czasem i wiedzą techniczną, skorzystać z dostępnego na rynku oprogramowania i zrobić to samemu.

Na co zwrócić uwagę w doborze kotła

Przy obliczaniu bilansu cieplnego należy wziąć pod uwagę nie tylko powierzchnię mieszkalną, ale całkowitą powierzchnię pomieszczeń, w których znajdują się grzejniki. Należy też uwzględnić straty ciepła, jakie generują nieizolowane rury i bojler. Całkowita wydajność pieca powinna być nieco wyższa od obliczonego zapotrzebowania na ciepło. Zatem przyjęto wskaźniki jednostkowego zapotrzebowania ciepła w następujących wysokościach:

  •  budynki dobrze zaizolowane z nowoczesną instalacją 70 ÷ 110 W/m2
  •  budynki niezaizolowane z tradycyjną instalacją 110 ÷ 130 W/m2


W przypadku obliczeń dotyczących budynków parterowych należy doliczyć kilka, a nawet kilkanaście procent energii więcej niż do domów piętrowych. Trzeba wziąć pod uwagę, że niewiele budynków jest należycie ocieplonych. Ponadto, ogrzewając łazienki trzeba przyjąć wartość nieco wyższą (160 – 180 Wat / m2), bo to pomieszczenia  wymagające wyższej temperatury. Kolejną sprawą jest rodzaj opału, który rożni się jakością, kalorycznością i zawartością popiołu. Drewno, węgiel czy ekogroszek nie spalają się tak samo. Uwzględnić należy także indywidualne upodobania użytkowników pieca C.O. Każdy odczuwa chłód i ciepło w inny sposób.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena