Współczesne kominki są bardzo funkcjonalnymi i wygodnymi urządzeniami, dzięki którym można z powodzeniem ogrzać cały dom – wystarczy jedynie rozprowadzić przewody do poszczególnych pomieszczeń.

Data dodania: 2013-08-08

Wyświetleń: 1193

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jest to jednak przedsięwzięcie dość drogie i wymagające uwzględniania wielu aspektów, które w mniejszym lub większym stopniu wpływają na użyteczność takiego rozwiązania.

Rodzaj paleniska

Nowoczesne kominki posiadają zamknięte paleniska – taka opcja sprzyja zwiększeniu bezpieczeństwa użytkowników. Otwarte paleniska dają co prawda przyjemne wrażenia, ale stwarzają też spore zagrożenie. Łatwo może dojść do zaprószenia ognia i pożaru, w związku z czym nawet wówczas, gdy jedynie się tlą, nie wolno pozostawiać ich bez nadzoru. Nie ma tutaj poza tym możliwości, by kontrolować przebieg procesu spalania – z kolei w kominkach z zamkniętymi paleniskami taka opcja istnieje. Są zdecydowanie wygodniejsze w użyciu. Jednakże nie jest to jedyny czynnik decydujący o funkcjonalności kominka. Należy też zwracać uwagę m. in. na to, z czego został wykonany wkład kominkowy – z żeliwa czy ze stali nierdzewnej. Obydwu tym modelom nie brakuje zalet. Wkłady żeliwne uchodzą ogólnie za bardziej trwałe z uwagi na ich wysoką odporność na korozję, są bardziej żywotne.

Pozostałe parametry

Szalenie istotnym parametrem jest naturalnie moc kominka. Nie należy się kierować wyłącznie informacjami podawanymi przez producentów – trzeba bowiem pamiętać o tym, że testy są przeprowadzane w warunkach laboratoryjnych, a te zasadniczo odbiegają od rzeczywistych. Tego typu wyliczenia są niezmiernie skomplikowane – aby uniknąć problemów, najlepiej jest zwrócić się o pomoc do specjalisty. Uwzględnienia wymagają w tym momencie nie tylko dane techniczne samego kominka, ale również takie kwestie jak chociażby wielkość pomieszczenia, w którym kominek zostanie zamontowany oraz termiczna izolacja budynku. Poszczególne domy odznaczają się zróżnicowanym zapotrzebowaniem energetycznym – wiele zależy od tego w jakiej technologii je wybudowano. Przyjmuje się ogólnie, że o cieplnym komforcie w domu można mówić wówczas, jeśli temperatura w pomieszczeniach kształtuje się na poziomie 20 stopni Celsjusza. Dodatkowo trzeba mieć też na względzie i inne sprawy jak chociażby możliwość regulowania procesu spalania, sposób wybierania popiołu oraz otwierania drzwiczek, wielkość paleniska, moc nominalną wkładu kominkowego itp. Wszystkie tego typu kwestie mają ogromny wpływ na to, na ile praktyczny jest dany model kominka i na ile odpowiada oczekiwaniom użytkowników, a te nie zawsze są jednakowe.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena