"Powiedz mi co jesz, a powiem CI, kim jesteś.\" autorem tego określenia był Francuz Jean Anthelme Brillat-Savarin, prawnik, polityk i pisarz. Mimo że jego życie i książka \"Fizjologia smaku\" przypadały na pierwszą połowę dziewiętnastego wieku, mnóstwo informacji i obserwacji autora jest wciąż aktualne.

Data dodania: 2013-08-06

Wyświetleń: 1119

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Doskonale opisał wpływ diety na zdrowie, nastrój i samopoczucie. I to pomimo faktu, że publikacja powstała w czasach, kiedy jeszcze nie odkryto większości witamin i innych istotnych elementów zrównoważonej diety.

 

Każdy szuka diety idealnej – najlepiej takiej, która pozwoli schudnąć lub utrzymać niską wagę, stać się pięknym i dzięki temu także radosnym i szczęśliwym. Ten częsty błąd wynika z niewiedzy, że nasze odżywianie – przyjmowanie pewnych składników lub ich brak - wpływa także na nasze zdrowie i nastrój. Odchudzając się niejednokrotnie pozbawiamy się niezbędnych elementów, przez co samopoczucie spada i stajemy się nieszczęśliwi.

 

Lista produktów, które poprawiają humor, to wbrew pozorom, nie jest listą słodyczy i innych wysokokalorycznych produktów. Dla zdrowego ciała i poczucia szczęścia potrzebny jest szereg składników odżywczych – witamin, makro i mikroelementów. Listę otwierają produkty bogate w witaminę D, np. produkty mleczne. Witamina D wpływa na poziom serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. Awokado, oliwa z oliwek, olej kokosowy są źródłem kwasów tłuszczowych, niezbędnych naszym hormonom. Brak tłuszczy w diecie jest częstą przyczyną depresji i pogorszenia nastroju. Banany i ciecierzyca zawierają tryptofan, odpowiadający za spokój i stabilność emocjonalną. Dodatkowo w bananach znajdziemy witamy A, B6, C, potas i fosfor.

 

Magnez wspomaga układ nerwowy – znajdziemy go w botwince czy wysokozmineralizowanych wodach.

 

Warto sięgnąć także po orzechy. Są doskonałym źródłem zdrowych i niezbędnych tłuszczy, i innych składników. Dla przykładu magnez zwiększa poziom dopaminy w organizmie, orzechy brazylijskie są doskonałym źródłem selenu.

Licencja: Creative Commons