Odnawialne źródła to temat niezwykle modny, związany także z promowaniem zachowań proekologicznych. Coraz więcej osób rozważa wykorzystanie tego rodzaju energii do wsparcia domowego ogrzewania. Na czym polega działanie systemów solarnych?

Data dodania: 2013-11-25

Wyświetleń: 1086

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zasady działania systemów solarnych

 Reguła działania systemów solarnych jest dość prosta. Zaczyna się oczywiście od słońca, które wysyłanym promieniowaniem ogrzewa absorber znajdujący się na powierzchni kolektora słonecznego. Następnie ciepło przekazywane jest do specjalnych rurek w kolektorze, po czym znów migruje do tzw. zasobnika, gdzie następuje ogrzanie wody.

Do czego mogą zostać wykorzystane systemy solarne?

Dwa podstawowe zastosowania systemów solarnych to podgrzewanie wody użytkowej oraz wspomaganie centralnego ogrzewania w pomieszczeniach domowych. W pierwszym przypadku możliwe jest osiągnięcie oszczędności nawet do 60%. Na czym polega ogrzewanie wody przy użyciu instalacji solarnej? Można ten mechanizm porównać do działania grzałki. Tak jak w grzałce wodę ogrzewa spirala, tak w systemie solarnym rolę tę pełni płyn solarny podgrzewany w kolektorze, a następnie przesyłany do wymiennika ciepła, który znajduje się w zasobniku.

Drugą wspomnianą już funkcją systemów solarnych jest wspomaganie centralnego ogrzewania budynku. Warto przy tym szczególnie podkreślić wspomagającą, a nie podstawową rolę ogrzewania słonecznego. Tak jak w okresie wiosennym czy jesiennym wykorzystanie energii słonecznej może w dużej mierze pokryć zapotrzebowanie budynku na ciepło, tak w czasie zimowym jest to praktycznie wykluczone. Systemy solarne pełnią więc rolę uzupełniającą w ogrzewaniu domu. Pozyskiwana przez kolektory energia ze słońca jest przekazywana do zasobnika o większej pojemności. Tam następuje podgrzanie wody, które następnie zapewnia ciepło w pomieszczeniach.

Koszty systemów solarnych

Koszty instalacji systemu nie należą do najtańszych. Natomiast prawidłowo dobrany pozwala na spore oszczędności w ciągu roku. Zwrot inwestycji jest tym szybszy, im większe rachunki płaciliśmy za energię dotychczas. Ostrożne szacunki pozwalają stwierdzić, że inwestycja w systemy solarne zwraca się dla kilkuosobowej rodziny w okresie pięciu do ośmiu lat.

Licencja: Creative Commons