Założenia Europejskiego Modelu Społecznego Unii Europejskiej i Rady Europy mówią o tym, iż niezwykle ważną rolę w obszarze ochrony osób niepełnosprawnych przed wykluczeniem społecznym odgrywają władze regionalne i lokalne. 

Data dodania: 2013-07-20

Wyświetleń: 1203

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Od 2012 roku instytucje samorządowe działające przy każdym starostwie powiatowym albo urzędzie gminy posiadają możliwości korzystania ze środków finansowych przeznaczonych na pomoc niepełnosprawnym. Istotnym założeniem polityki społecznej jest dążenie do kompleksowego działania, którego podstawowym celem powinno być przygotowanie osób zagrożonych wykluczeniem do aktywnego życia w społeczeństwie. PFRON prowadzi zakrojoną na szeroką skalę działalność wspierającą niepełnosprawnych - w tym zarówno dorosłych jak i dzieci.

Często prowadzone są specjalne programy kierowane do osób niepełnosprawnych, które mieszkają na wsiach. Osoby te mają ograniczony kontakt z ośrodkami kulturalnymi czy oświatowymi a nawet bibliotekami. Do nich kierowane są programy, które pozwalają im na zakup komputera czy finansują dostęp do Internetu. Ciekawa propozycja PFRON-u to program Aktywny Samorząd, który realizowany jest przy współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie. Działania zmierzające do integracji społecznej osób niepełnosprawnych zwiększają potencjał rozwoju, a także sprzyjają zwiększaniu aktywności społecznej we wszystkich obszarach, m.in. na rynku pracy. Program Aktywny Samorząd został podzielony na moduły:

  1. MODUŁ I, który pomaga dorosłej osobie niepełnosprawnej podjąć pracę zawodową albo niepełnosprawnemu dziecku rozwijać się społecznie i intelektualnie; 
  2. MODUŁ II, pozwalający osobie niepełnosprawnej zdobyć wyższe wykształcenie;
  3. MODUŁ III skierowany do samorządowców działających na rzecz osób niepełnosprawnych. 

 

Dzięki pomocy finansowej kierowanej do niepełnosprawnych przez PCPR i MOPR w postaci programu Aktywny Samorząd możliwy jest lepszy start dla młodzieży i osób dorosłych, które tego potrzebują. Programy te wyrównują szanse i dają nadzieje na przyszłość dla wielu osób. Ważną kwestią w każdym programie jest umiejętne wypełnianie wniosków o dofinansowanie. W sieci można znaleźć wiele firm, które pomagają w wypełnianiu wniosków.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena