Na polskim rynku wydawniczym istnieje wiele podmiotów, które oferują książeczki dla dzieci. W księgarniach, kioskach i sklepach z zabawkami możemy natknąć się na praktycznie każdy format, miękkie i twarde oprawy, kształtu z wykrojnika czy też wstęgi kartonowe. Do wyboru do koloru. 

Data dodania: 2014-02-15

Wyświetleń: 1296

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Każdy rodzic staje w pewnym momencie przed sporym dylematem. Jaką książkę kupić dziecku? Tą kolorową z obrazkami, czy też tą z większą ilością tekstu?? Pisane przez polskich czy też zagranicznych autorów? Pytań może pojawić się wiele....

Odpowiedź (jak zwykle zresztą) nigdy nie jest prosta. Tak, jak nie jest proste wychowywanie i kształtowanie młodego człowieka. Oczywiście w dużej mierze wybór książeczki dla dziecka jest warunkowane płcią i wiekiem. W końcu zdecydowana większość dziewczynek w wieku 4-6 lat, preferuje książeczki o księżniczkach i wróżkach, podczas gdy chłopcy wolą książeczki o rycerzach i samochodach. Z kolei te starsze wolą sięgać po np. encyklopedie dla dzieci.

Te najmłodsze dzieci najchętniej wybierają (a raczej rodzice im wybierają) książeczki kartonowe z zaokrąglonymi narożnikami. Są one kolorowe, bezpieczne i trudne do zniszczenia. Książeczki takie zazwyczaj są krótkimi opowiastkami z morałem. Są też zazwyczaj  pięknie ilustrowane. Dzieci w tym wieku uwielbiają również kolorować. Dlatego też, książeczki - kolorowanki dla dzieci, są często poszukiwane przez rodziców. Jest to też fantastyczny sposób na to, by dziecko poćwiczyło prawidłowe chwytanie. Dzieci nieco starsze (4-6 lat) równie często lubią siadać do książeczek z kolorowankami. Ale chętniej też słuchają dłuższych opowieści, w których "jest akcja". Oczywiście najlepiej aby pojawiały się tam również atrakcyjne obrazki, które nawiązują do tekstu.

Ważne jest, aby od najmłodszych lat przyzwyczajać dziecko do książki (w każdej formie - nawet kolorowanki). Im więcej czasu poświęci dziecko i spędzi czas na czytaniu (także wspólnie z rodzicem) i zabawie przy użyciu książek, tym częściej w dorosłym życiu będzie ono sięgało po nowe pozycje wydawnicze.

W Polsce niestety z czytelnictwem nie jest dobrze. Najnowsze badania mówią o tym, że statystyczny Polak kupuje 1,5 książki rocznie, podczas gdy nasi sąsiedzi - Czesi aż 14 książek! Czas te statystyki zmienić. Zacznijmy od pokazania dzieciom, że książka jest fajna.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena