Pomiędzy Morzem Śródziemnym, a Górami Betyckimi położona jest w pięknym zakolu zatoki, oferująca przepiękne plaże, Malaga. O ich jakości świadczą przyznane przez UE, Błękitne flagi czystości.

Data dodania: 2014-03-07

Wyświetleń: 927

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W słonecznej Maladze

To andaluzyjskie miasto portowe leży w niezwykle malowniczym zakątku, najbardziej zielonym w południowej części Hiszpanii. Rozgrzana słońcem Malaga jest miastem kołysających się palm, szerokich bulwarów, ciekawych muzeów, zabytków z czasów Maurów, szalonego życia nocnego, wspaniałych restauracji serwujących dania z owoców morza i znakomitego wina. Dzięki temu, że miasto od północy chronione jest przed wiatrem górami, czynią Malagę i jej okolicę najcieplejszym obszarem Hiszpanii, z trzystoma słonecznymi dniami w roku.

Około ośmiu kilometrów na zachód od Malagi znajduje się będące głównym miejscem przylotu dla urlopujących na Costa del Sol międzynarodowe lotnisko. Przybywają na nie ci, którzy będą wypoczywać nie tylko w Maladze, ale i w Torremolinos, Benalmadena, Fuengiroli, Marbelli, Gibraltarze, Nerji i Grenadzie. Jeśli nie planujesz przyjazdu w te strony innym niż lotniczy transportem, korzystne będzie wcześniejsze zorientowanie się w połączeniach i dokonanie rezerwacji biletu lotniczego na tanie loty. Na lotnisko w Maladze z wielu miejsc serwowane są loty czarterowe.

Dość długa i znakomita przeszłość miasta pozostawiła swój ślad w historycznym centrum miasta, przede wszystkim wokół XI-wiecznej fortecy La Alcazaba, która obecnie jest niezwykle interesującym muzeum archeologicznym. Szczególne znaczenie historyczne ma prowadząca do warownego zamku brama Puerta del Christo, przy której to odprawiano pierwszą msze po chrześcijańskim zwycięstwie. Wzniesiona przez muzułmanów forteca jest największą w tym kraju budowlą warowną. Na uwagę zasługuje też odbudowany przez Arabów pobliski zamek, będący dziś siedzibą hotelu Parador.

Malaga szczyci się architekturą obiektów sakralnych. Jej renesansową katedrę, nazywaną La Manquita, budowano przez 200 lat. Wraz z arabskimi murami, z pobliską Alcazabą i zamkiem Gibralfaro tworzy ona wielki zespół architektoniczny. Na uwagę zasługuje również Kościół de los Martires, Kościół de Santiago, Kościół del Santo Christo de la Salud i Kościół San Juan Bautista.

Malaga jest miejscem urodzin m.in. słynnego artysty malarza Pablo Picassa i niezwykle lubianego aktora światowego formatu, Antonio Banderasa. Temu pierwszemu poświęcone jest w starym pałacu Buenavista muzeum, które przemianowane zostało na dosłowną świątynię sztuki. Placówka przedstawia całość życia i twórczości artysty. Stała kolekcja jest darowizną od jego żony i wnuka. Możliwość zobaczenia skoncentrowanej tutaj całej twórczości Picassa jest ogromnym przeżyciem dla znawców sztuki.

Miłośników ogrodów oczaruje w Maladze piękny Ogród Alameda. Miasto szczyci się też jednym z największych na świecie skupisk szkółek golfowych. Rodzinom oferuje parki rozrywki. Warto pamiętać, że w czasie sjesty Malaga jest „zamknięta”. Jest to doskonały czas na relaksujący lunch.

Licencja: Creative Commons