Właśnie wróciłem wraz z całą rodziną z meczu LECH POZNAŃ- GKS BEŁCHATÓW. Nie byliśmy tam odosobnieni, bo przyszło prawie 22 tysiące kibiców, w tym połowa to dzieci.
Już od wielu lat jestem kibicem piłki nożnej, lecz wiele razy się zastanawiałem nad sensem piłki nożnej, co sprawia, że tyle lat jak wariat biegałem, a teraz patrzę na telewizor i oglądam jak 22 piłkarzy gania za szmacianą piłką? Sam nie byłem w stanie sobie odpowiedzieć na to pytanie, aż dzisiaj mnie natchnęło, usiadłem i zacząłem pisać.
Piłka nożna jest dziś sportowym hamburgerem i zdobywa świat równie szybko jak amerykańskie bary szybkiej obsługi. Co ma wspólnego kanapka z futbolem? Jedno i drugie smakuje ludziom na wszystkich kontynentach. Wszędzie są te same przepisy, jednakowe emocje, ta sama bułka z sezamem i ten sam ketchup – zauważa profesor Janusz Czapiński. Współczesna piłka zawładnęła naszymi marzeniami, jej siła zrodziła się z kultu do sprawności ciała oraz z pragnienia utożsamiania się z kimś nieprzeciętnym. Młodzi ludzie w ostatnich latach ulegają bardzo dużej demoralizacji, nie należą do nikogo, z niczym się nie chcą identyfikować. Toteż coraz częściej nieświadomie traktują piłkę nie tylko jako sportową rozrywkę, lecz jako pewien rytuał wypełniający pustkę i pozwalający przeżyć swoistą ekstazę. Socjolodzy mówią dziś o "futbolizacji" społeczeństwa ale nie odpowiadają na pytanie, czy piłka nożna jest lekarstwem dla mas czy raczej dziwactwem na miarę cywilizacyjnej choroby?
Ta gra skupia w sobie jak w soczewce większość problemów społecznych. Solidarność, przypadek, sprawiedliwość, oszustwo, radość i bunt, wszystko to można dostrzec na boisku. Płynność i zmienność sytuacji upodabniają futbol do sceny teatralnej i dramatu. Futbol jest najbardziej demokratyczną dyscypliną sportu. Już krótko po narodzinach cieszył się zainteresowaniem w równym stopniu młodych angielskich arystokratów, robotników Manchesteru i portowców Liverpoolu. Nigdy nie stał się grą elitarną jak golf czy tenis. Aby na podwórku grać w piłkę, nie trzeba mieć specjalnych butów, bramek, trawy ani nawet prawdziwej piłki.
Piłka nożna nie jest wyłącznie sportem szybko biegających atletów, ale intelektualną rozrywką, w której taktyka i plan działania są równie ważne jak wyszkolenie techniczne i siła. To dostępna dla wszystkich, uniwersalna gra i właśnie w tym tkwi jej niezwykłość. Popularność piłki nożnej wynika z jej prostoty. Futbol pozwala się identyfikować z gwiazdami i uczestniczyć w widowisku.Wpływ gwiazd nie ogranicza się wyłącznie do fanatycznych kibiców lecz sięga daleko poza ramy sportu. Piłkarze angażowani są do reklam różnych produktów. Mecz piłkarski to nie tylko walka o piłkę na murawie, ale także reakcje widzów, śpiewy, „meksykańska fala” i twarze pomalowane w narodowe barwy.Futbol jest dla Zachodu religią obecną na ulicach i stadionach, nad Wisłą jedynym kontaktem ze światowym sportem – z małymi wyjątkami – pozostaje ekran telewizora.
Mówiąc o piłce nożnej często poruszamy kwestię zwycięzców, a przecież na każdego wygranego przypadają jacyś przegrani. Powinniśmy zawsze starać się wygrać, ale nie za wszelką cenę. Ci, którzy całe życie wygrywają, zazwyczaj nie mają ani trochę pokory, a to źle ponieważ nikt nigdy nie powinien być pyszny. Dlatego czasem dobrze jest przegrać, aby nauczyć się właśnie tej cechy poprzez współzawodnictwo. Porażka często daje siłę, pozwala zrozumieć całe piękno futbolu, co to są piłkarskie emocje oraz, że gdy się przegrywa nie wolno się załamywać tylko wstać i dalej wierzyć w sukces i dawać z siebie nie 100%, a co najmniej 120%.
Uważam, że ogólnie sport jest potrzebny każdemu człowiekowi. Gdyby nie on, świat byłby o wiele uboższy kulturalnie i mniej rozwinięty. Sport odgrywa bardzo ważną rolę w dziejach ludzkości, niech nigdy nie zniknie z naszego życia i zawsze pomaga w osiąganiu zamierzonych celów.