Polskie morze to zdecydowanie jedna z najwspanialszych propozycji wakacyjnych i weekendowych. Wprawdzie gwarancji dobrej pogody nie ma, ale zabawa, nawet przy kiepskiej, jest świetna.

Data dodania: 2013-03-14

Wyświetleń: 1312

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nocowanie nad morzem

Mniejsze, choć znane miejscowości turystyczne, takie jak Ustka, nie są przeludnione, ale na turystę czeka tu wszystko: noclegi, dobre jedzenie i piękne widoki. Podstawowym atutem niewielkich miejscowości nadmorskich jest to, że w przeciwieństwie do Gdyni czy Kołobrzegu, praktycznie w całości położone są nad brzegiem morza. 

To z kolei oznacza, że jeszcze bliżej ma się do tego, co najcenniejsze i najpiękniejsze. Jest jednak jeden warunek, który trzeba spełnić, aby można było cieszyć się doskonałym miejscem noclegowym. Chodzi mianowicie o wcześniejszą rezerwację. Wprawdzie wspomniałem, że miejscowości mniejsze nie są oblegane, ale w szczycie sezonu wyruszanie na wakacje bez zarezerwowanego noclegu nie jest szczególnie rozsądne. 

Dzięki temu, że większość kwater, pensjonatów i hoteli udostępnia systemy rezerwacji online, nie jest problemem zaklepanie sobie miejsca nawet na kilka miesięcy wcześniej. Zwykle w celu dokończenia procesu rezerwacji należy dokonać przedpłaty lub podać numer karty kredytowej, ale wielu właścicieli pensjonatów do tych obowiązków podchodzi w miarę elastycznie. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że zwykle im mniejsza miejscowość, tym niższe koszty noclegów. Tymczasem noclegi nad morzem po części zadają kłam temu twierdzeniu. Wynika to z bardzo dużej popularności regionu w okresie letnim i dużo mniejszej kiedy indziej. Oczywiście mniejsze miejscowości oferują miejsca noclegowe, zwłaszcza te w hotelach, tańsze niż pokoje o analogicznym standardzie w większym mieście, ale nie są to różnice gigantyczne, a jeśli szukamy luksusowej kwatery, tendencja ta może przedstawiać się nawet odwrotnie. 

Cenowo sytuacja wygląda różnie, w zależności od czasu rezerwacji. Najwyższe ceny obowiązują w okresie od połowy czerwca do końca sierpnia, maj i październik są miesiącami tańszymi, gdy miejsca noclegowe można znaleźć zawsze bez problemu, a w pozostałym czasie ceny są niskie, ale z miejscami bywa różnie - nad morzem okres od jesieni do zimy to czas remontów pensjonatów, a niektóre nawet zawieszają wynajmowanie pokoi w tym czasie.

Stąd też nie ma jednej, zawsze słusznej recepty, która pozwalałby na znalezienie najtańszego noclegu nad morzem. Najbardziej popularne miejscowości wypoczynkowe, takie jak Kołobrzeg, Słupsk czy Ustronie, pomimo nawet niedużej wielkości, niekoniecznie oferują najtańsze noclegi na wybrzeżu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena