Sprawozdania te muszą być podawane do publicznej wiadomości w sposób, który umożliwia zapoznanie się z dokumentem wszystkim zainteresowanym podmiotom.
Ponadto organizacja posiadająca status OPP Organizacja musi sporządzać roczne sprawozdania finansowe. Wzmiankę o sporządzeniu obydwu powyższych sprawozdaniach musza być umieszczone w KRS. Ponadto, te organizacje pożytku publicznego, które prowadzą działalność gospodarczą, ogłaszają swoje sprawozdanie finansowe w Monitorze Polskim. Te organizacje, które takiej działalności nie prowadzą, musza jedynie zadbać o publikację sprawozdania na oficjalnej stronie serwisu informacyjnego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Sporządzone sprawozdania OPP przekazują również ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego, który sprawuje nadzór nad działalnością OPP, w zakresie prawidłowości korzystania z uprawnień wynikających z ustawy.
Istotne zmiany w powyższym zakresie miały miejsce w związku z nowelizacją ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (na podstawie ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2011 r. Nr 209 poz. 1244)) oraz wejściem w życie z dniem 1 stycznia 2012 r. rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 marca 2011 r. w sprawie rocznego sprawozdania merytorycznego z działalności organizacji pożytku publicznego (Dz.U. z 2011 r. Nr 80, poz. 434). Znaczące zmiany w przepisach dotyczących obowiązków sprawozdawczych organizacji pożytku publicznego dotyczyły m.in.: uchylenia obowiązku przekazywania sprawozdań w formie papierowej czy wprowadzenia nowego wzoru sprawozdania merytorycznego z działalności organizacji pożytku publicznego.
____________
Pomoc dzieciom - przekaż 1% podatku