Wśród liderów rynku komputerów przenośnych jest kilkanaście firm, w tym kilka młodszych marek konkurujących o uwagę klientów z firmami o wieloletniej reputacji. Jacy są najważniejsi producenci laptopów na świecie i co taki układ oznacza dla klienta?

Data dodania: 2013-02-14

Wyświetleń: 3033

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Laptopy weszły na rynek na tyle, że nikogo nie dziwią. Mało kto również zastanawia się, który z producentów rynek opanował. Każdy ma bowiem ulubioną markę, której mniej lub bardziej jest wierny. Jednak pozostawiając za sobą osobiste preferencje, warto zastanowić się, którzy producenci laptopów mają największy udział w rynku.

Do największych producentów laptopów należy zaliczyć Dell, HP oraz Lenovo, które przejęło dział laptopów IBM. Toshiba, Sony, Apple, Acer i Asus to najbardziej rozpoznawane marki obok trzech wymienionych wcześniej. Która z tych firm produkuje najlepsze laptopy? Mówiąc o laptopach marek takich jak Lenovo, Dell i HP, należy pamiętać, że firmy te wypuszczają na rynek dwie serie swoich produktów. Jedną z nich jest seria konsumencka, drugą seria biznesowa.

Pierwsza z serii obejmuje dobre laptopy z półki cenowej dostępnej dla większej grupy użytkowników. Są to laptopy stosunkowo trwałe, z dobrymi parametrami technicznymi. Seria biznesowa natomiast to najlepsze laptopy, spełniające wymagania najbardziej wymagających użytkowników, zarówno pod względem wytrzymałości i trwałości, jak i pod względem technicznym. Wymienione firmy można dodatkowo podzielić na kategorie.

Pierwsza trójka, a więc Lenovo, Dell i HP, jest od lat wielką trójcą wśród producentów laptopów i od lat zajmuje czołowe miejsca w rankingach sprzedaży. Do tych trzech firm należy również całość bardzo wymagającego rynku odbiorców korporacyjnych. Acer i Asus starają się sprostać wymaganiom użytkowników zarówno od strony cenowej produkowanego sprzętu, jak i jego jakości. Stąd wynika ich rosnąca popularność i coraz większy udział w rynku.

Apple plasuje się gdzieś obok, tworząc nowości, które cieszą się ogromnym powodzeniem wśród stałych fanów marki i pewnej grupy nowych użytkowników. Nie ma więc jednego konkretnego rankingu największych producentów laptopów, gdyż każdy z nich celuje w nieco inny segment rynku. Jeśli jednak liczyć ogólny udział w rynku, bez podziału na to, jaki sprzęt dana firma sprzedaje, wymienione wyżej firmy stanowią ósemkę największych producentów, którzy sprzedają notebooki, ultrabooki i tablety.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena