Podczas budowy domu ważnych jest bardzo wiele aspektów. Najbardziej oczywistym problemem do rozstrzygnięcia staje się wybór działki pod zabudowę, wielkość budowanego domu, rodzaj pokrycia dachu, fundamenty czy materiały, z których stworzymy ściany.

Data dodania: 2013-02-12

Wyświetleń: 1234

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W praktyce często zapominamy jednak o tym, aby racjonalnie rozpatrzyć te wszystkie decyzje. Kierujemy się tym, co zaproponuje architekt, niską ceną lub modą. Jak się później okazuje, wszystkie nieprzemyślane decyzje wracają do nas z podwójną siłą i mszczą się: ostatecznie musimy wydać dużo więcej pieniędzy.

Co jest podstawą każdego domu?

Nie ma nic ważniejszego od gruntu, na którym zdecydujemy się postawić dom. Decyzja o jego zakupie powinna być zawsze poparta badaniem ziemi przez zespół geodetów i geotechników. Tylko wtedy będzimy mieli pewność co do jej wartości. Dom postawiony na byle jakim gruncie może nie wytrzymać kilkudziesięciu lat. Określenie kategorii gruntu pomoże nam także określić, jaki rodzaj fundamentów wybrać oraz ile zbrojeń będzie nam bezwzględnie potrzebnych do wybudowania budynku. 

Podstawowe dane, jakie uzyskamy od geodetów, to ocena poziomu wód gruntowych oraz przypasowanie naszej ziemi do kategorii gruntów.

Jeśli okaże się, że wody gruntowe są osadzone zbyt płytko to bez wątpienia nie otrzymamy od nikogo pozwolenia na budowę, a jeśli już, to nie jest wykluczone, że będą one zagrażały konstrukcji naszego domu.

Geodeci powinni także pomóc nam w wyborze materiałów do budowy domu. Służy do tego badanie na agresywność wody gruntowej przepływającej przez naszą działkę. Dzięki niemu znacznie łatwiej można dobrać chociażby rodzaj betonu pod fundamenty czy elementy stalowe.

Co może skutecznie utrudnić naszą budowę?

Pewne jest, że domu nie wybudujemy na takim gruncie, który przejawia cechy upłynniania. Oznacza to tyle, że niemożliwe będzie chociażby wykopanie fundamentów. Każda praca zakończy się bowiem osypywaniem gruntu i rozluźnianiem piasków pod posadzką naszego przyszłego domu.

Pomoc geologów szczególnie przydaje się w sytuacji, gdy nasz dom ma zostać postawiony na skarpie lub wzniesieniu. Bez profesjonalnej oceny wytrzymałości nasypu nie powinniśmy wykonywać żadnych prac budowlanych.

Podsumowując: pomoc geodetów jest nieodzownym elementem każdej udanej budowy. Zanim kupimy działkę, upewnijmy się zawsze, z jakim gruntem mamy do czynienia. Może się bowiem okazać, że bardzo okazjonalna cena kawałka ziemi jest spowodowana nie tylko dobrą wolą sprzedającego, ale czymś jeszcze. Wiadomo, nikt nie pozbędzie się dobrej ziemi za grosze. Cena działki powinna zatem dać nam pierwszy sygnał o tym, z jakim gruntem mamy do czynienia. Zbyt niska może oznaczać kłopoty podczas budowy. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena