Jeśli zamierzasz kupić materac do sypialni, a nigdy wcześniej nie interesowałaś się tym tematem, możesz mieć problem. Dlaczego? Ponieważ jest ogromna ilość modeli dostępnych na dzisiejszym rynku. Co więc wybrać?
Mam dla Ciebie jedną, bardzo istotną informację, która pozwoli Ci uniknąć przykrego błędu przy zakupie...
Otóż istnieją trzy podstawowe typy materacy:
1. Materace termoelastyczne.
2. Materace lateksowe.
3. Materace sprężynowe.
Przy czym materace sprężynowe dzielą się na dwa podtypy: na kieszonkowe i bonellowe.
I tu kryje się subtelna pułapka, w którą łatwo mogą wpaść nieświadome jej osoby. Otóż tylko jeden z tych dwóch materacy sprężynowych posiada właściwości korzystne dla Ciebie i Twojego odpoczynku. To materace sprężynowe kieszonkowe, które charakteryzują się elastycznością punktową, uginają się tylko w tych punktach, w których się je naciska, a więc zmiana ugięcia w strefie ramion nie powoduje zmian ugięcia w strefie bioder i odwrotnie.
Dlaczego to takie ważne?
Ciało ludzkie – jak oczywiście wiesz – posiada swoje naturalne krzywizny, wklęsłości i wypukłości. Każda część Twojego ciała musi znaleźć na materacu, na którym leżysz, optymalne podparcie. A ponieważ nogi są - na przykład - cięższe niż ręce, ugięcia powierzchni materaca będą inne w miejscu podparcia nóg, niż tam, gdzie położysz ręce.
I ugięcia w strefie nóg nie powinny w żaden sposób przekładać się na ugięcia w strefie rąk, bo spowoduje to zmianę podparcia rąk z optymalnej, na nieoptymalną.
Tymczasem to właśnie ma miejsce na materacu bonellowym.
Prawdopodobnie nigdy wcześniej Cię to nie ciekawiło, ale jeśli zamierzasz kupić materac, powinnaś się o tym dowiedzieć, że materace bonellowe zbudowane są na bazie sprężyn połączonych ze sobą po wierzchu drutem. Na takiej warstwie sprężyn położona jest jakaś pianka, abyś nie leżała na gołych sprężynach.
Ale co się dzieje, gdy naciśniesz jedną z tych sprężyn? Drut, którym powleczone są wszystkie sprężyny, pociągnie za tą jedną... całą baterię innych sprężyn. Cała powierzchnia materaca ulegnie w jakiś sposób odkształceniu. W wyniku ugięcia jednej tylko sprężyny...
Tego nie ma w materacach kieszonkowych. Sprężyny tam są innego rodzaju. Cylindryczne, schowane w kieszonkach. Każda sprężyna ma swoją własną kieszonkę.
I co niezwykle ważne: połączone są ze sobą nie sprężyny, ale kieszonki. W wyniku takiej konstrukcji odkształca się zawsze ta jedna sprężyna, która została naciśnięta i – w mniejszym stopniu – tylko sprężyny w jej bezpośrednim sąsiedztwie.
To nieporównywalnie większy komfort snu!
Dzięki temu każda część Twojego ciała znajduje dla siebie najwłaściwsze podparcie. A materac dopasowuje się do Twojego ciała bardzo dokładnie, starając się odwzorować w tym dopasowaniu kształt Twojej sylwetki.
Konstrukcja materacy kieszonkowych przekłada się jeszcze na jedną ważną zaletę. W łóżkach dwuosobowych, poruszenie jednej osoby nie powoduje niedogodności dla drugiej. Ponieważ odkształceniu ulega tylko strefa, w której śpi ta osoba, która się porusza.
Jeśli więc dzielisz łóżko z kimś, kto śpi niespokojnie, odczujesz wielką ulgę.
Delegowanie zadań do pojęcie, które kojarzy się przede wszystkim z zarządzaniem pracownikami. Okazuje się jednak, że delegowanie warto wykonywać nie tylko w przestrzeni biznesowej ale także w życiu prywatnym.