Budowę domu należy zacząć od wybrania miejsca i dobrego projektu. Oczywiście trzeba także zgromadzić fundusze i wyznaczyć na to odpowiedni czas. Wszystko te starania pójdą jednak na marne, jeśli źle wybierzemy wykonawcę. Jak więc wybrać kogoś, kto dobrze zbuduje nam dom?

Data dodania: 2008-03-07

Wyświetleń: 4383

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Budowę domu należy zacząć od wybrania miejsca i dobrego projektu. Oczywiście trzeba także zgromadzić fundusze i wyznaczyć na to odpowiedni czas. Wszystko te starania pójdą jednak na marne, jeśli źle wybierzemy wykonawcę. Jak więc wybrać kogoś, kto dobrze zbuduje nam dom?

W dobie internetu możemy oczywiście zacząć poszukiwania od tego środka komunikacji. Możemy także poszukać w książce telefonicznej, wyszukać ogłoszeń w gazetach (zwłaszcza tych branżowych). Miejsce nie jest tak naprawdę ważne. Istotniejszy jest czas. A pośpiech w tym przypadku jest jak najbardziej zgubny. Lepiej nie decydować się zbyt szybko na pierwszą lepszą firmę, bo nasz wymarzony domek może na tym bardzo ucierpieć, a my będziemy się potem przez długie lata użerać z zaniedbaniami budowlańców – sądowo i mieszkaniowo.

Oczywiście bardzo ważnym źródłem informacji będą dla nas opinie o danych firmach. Mogą to być opinie naszych znajomych, ale i właśnie te wyczytane w internecie na rozmaitych forach. Także sprzedawcy materiałów budowlanych mogą nam co nieco pomóc. I oni otrzymują informacje na temat wykonawców i na pewno orientują się w branży. Co jednak w tych opiniach i podjęciu decyzji jest najważniejsze? Czym przede wszystkim powinniśmy się kierować?

W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na to, ile lat firma jest na rynku. To pozwoli nam ocenić bliżej doświadczenie danego wykonawcy. Powinniśmy także obejrzeć efekty ich praca, co oznacza udanie się do wcześniejszych klientów i zapoznanie się z ich domami. Nie żałujmy na to czasu, gdyż to właśnie pozwoli nam w najlepszy sposób skonfrontować zasłyszane opinie z rzeczywistością. Nie trzeba oczywiście udawać się do wszystkich domów, wybudowanych przez wszystkich wykonawców, jakich dotąd znaleźliśmy. Wystarczy po wstępnej selekcji (patrz powyżej) wybrać tylko kilka najbardziej interesujących firm, projektów.

Wszystko to ma służyć stwierdzeniu, czy firma jest profesjonalna, czy też nie. Jeśli mamy zaprzyjaźnionego eksperta budowlanego, on wskaże nam bez trudu, komu ufać, a komu lepiej podziękować. Pomoże nam także przeprowadzić rozmowę, do której trzeba się uprzednio odpowiednio przygotować. Jeśli natomiast nie mamy się kogo poradzić, zaufajmy zdrowemu rozsądkowi, np. sygnałem alarmowym może być dla nas niechęć szefa firmy do pokazania wcześniej wykonanych projektów. Nie powinniśmy się jednak zniechęcać, jeśli właściciel firmy budowlanej okaże się być z wykształcenia biologiem lub fizykiem. Dlaczego?

Posiadaczem firmy budowlanej może być każdy, bez względu na wykształceniem. Dlatego też to, co powinno nas bardziej zainteresować, to zespół jakim dysponuje właściciel, jakie uprawnienia mają jego podwykonawcy i czy oni sami są specjalistami w swojej dziedzinie. Do tego należy zwrócić uwagę, czy któryś z nich ma uprawnienia, by pełnić funkcję kierownika budowy. Korzystniejsza sytuacja dla nas to właśnie taka, gdy kierownikiem budowy nie jest osoba z zewnątrz. Ułatwia to rozwiązanie sytuacji spornych w przypadkach, gdy pewna rzecz została wykonana nieprawidłowo.

Są jeszcze dwie istotne sprawy, na które warto zwrócić uwagę: status prawny firmy i sprzęt, którym dysponuje. Jeśli chodzi pierwsze, możemy mieć do czynienia w zasadzie z dwoma rodzajami firm: osobą fizyczna / spółką cywilną prowadzącą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej lub też spółką handlową (z ograniczoną odpowiedzialnością bądź akcyjną). Domki jednorodzinne budują najczęściej osoby fizyczne i spółki cywilne, które muszą mieć zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Spółka handlowa powinna natomiast posiadać wpis do rejestru handlowego. Jeśli zażądamy wypisu, dowiemy się, czy spółka działa legalnie, jaki jest jej kapitał, zakres działania i kto upoważniony jest do reprezentowania firmy.


Co zaś ze sprzętem? Wykonawca powinien posiadać choćby najbardziej podstawowe urządzenia, narzędzia. Załóżmy, że mamy w planach budowę domku z drewna. Potrzebny jest do tego nie tylko surowiec, drewno, ale i odpowiednie maszyny i materiały ścierne. Oczywistym jest, że nim dojdzie do budowy niezbędna będzie obróbka drewna. Jeśli firma budowlana zamierza pożyczać sprzęt potrzebny do tego (np. pilarki do drewna, strugarki) nasz projekt może się znacznie opóźnić. Dlatego też dobrze jest wcześniej wypytać budowlańców, o to jakim zasobem sprzętowym dysponują, co mają na składzie i jak sobie radzą z brakami narzędzi.

Nawet gdy wykonawcy będą zniechęceni naszą dociekliwością, nie należy z niej rezygnować, gdyż na pewno się ona opłaci.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena