Dlaczego klimatyzacja jest tak ważna podczas wyjazdu na wakacje? Dlaczego klima może ocalić nam życie?

Data dodania: 2008-03-07

Wyświetleń: 3153

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zbliżają się wakacje i gorące, upalne dni. Wielu z nas woli dużo wyższą temperaturę, niż w Polsce. Jak co roku wielu Polaków wyjedzie na wakacje do Hiszpanii, Włoch, Bułgarii, Grecji czy Egiptu, gdzie jak powszechnie wiadomo, temperatury są bardzo wysokie.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając się na wakacje do ciepłych krajów? Za pewne wiele osób wymieni w odpowiedzi cenę, liczbę dni, wyżywienie, dostępność miejsc rozrywki. Jest to oczywiście dobre myślenie, jednak...

Biorąc pod uwagę to, że w Polsce temperatury nie są aż tak wysokie, jak w wyżej wymienionych krajach i że nasze organizmy nie są przyzwyczajone do wielkich upałów, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy w ośrodku czy hotelu, w którym będziemy mieszkać dostępna jest klimatyzacja. Niestety nawet w XXI wieku nie wszystkie ośrodki noclegowe posiadają sprawną klimatyzację, bądź nie posiadają jej wcale.

Wyobraźmy sobie, że jedziemy na 2 tygodnie do Hiszpanii, gdzie temperatury w nocy sięgają takich granic, jak w Polsce w ciągu dnia. Czy przeciętny Polak jest w stanie wytrzymać taki upał w pokoju? Nawet otwarte okno nie zapewni nam wystarczającego dopływu świeżego, chłodnego powietrza. Może się zdarzyć tak, że mniej odporne na gorąco organizmy odczują to bardzo dotkliwie, może nawet zagrozić to życiu, dlatego klima w hotelu w każdym pokoju to podstawa.

Właściciele hoteli doskonale zdają sobie sprawę z tego, że turyści mogą być mało odporni na wysokie temperatury i wykorzystują ten fakt przeciwko nam. Jak? Wprowadzając opłaty za używanie klimatyzacji. Niekiedy opłaty te są bardzo wysokie, ale wiadomo, że każdy turysta zdecyduje się na opłacenie klimatyzacji, by móc spać spokojnie i nie udusić się gorącym powietrzem.

Jak widać klimatyzatory w miejscach noclegowych to podstawa podstaw. Nawet wyżywienie nie jest tak ważne jak obecność klimy w pokoju, w którym mamy spędzać noce. Wybierając się na wakacje powinniśmy dokładnie sprawdzić dostępność i warunkowanie użytkowania klimatyzacji w hotelu, ponieważ w skrajnych przypadkach może od tego zależeć nasze życie i życie naszych najbliższych.
Licencja: Creative Commons
2 Ocena