Pokaż mi swoje schody, a powiem ci, kim jesteś. Te kilkanaście stopni łączących poszczególne kondygnacje stało się pełnoprawnym elementem wystroju wnętrz. Ale ta szczególna dekoracja przestrzeni, aby spełnić swą funkcję użytkową, musi być dokładnie wykonana.

Data dodania: 2013-01-14

Wyświetleń: 3032

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Schody w ostatnich latach nabrały szczególnego charakteru. Ten element architektury przestrzeni domowej awansował z roli mało znaczącej do pierwszoplanowej.Schody w ostatnich latach nabrały szczególnego charakteru. Ten element architektury przestrzeni domowej awansował z roli mało znaczącej do pierwszoplanowej. Współcześnie schody pełnią funkcję podwójną. W pierwszej kolejności są elementem typowo użytkowym, wpływając przy tym, a niekiedy nawet determinując charakter i wystrój wnętrza. A wszystko to za sprawą różnorodności form czy materiałów, z których są wykonane. Nie należy zapominać, że schody są z jednym z elementów architektury wnętrz. Jako integralna część domu stanowią efektowną dekorację. Usytuowane zaraz przy wejściu lub w centrum salonu stają się swoistą wizytówką naszego domu.

Forma, jaką przybiorą schody, zależy nie tylko od preferencji estetycznych domowników, ale również od miejsca ich usytuowania, układu funkcjonalnego pomieszczeń i roli, jaką schody pełnią we wnętrzu. Usytuowane w salonie są pomostem przerzuconym pomiędzy strefą dzienną, publiczną i wypoczynkową – ściśle prywatną. Z kolei umieszczone i wyeksponowane w holu stanowią symboliczną granicę stref.

Forma schodów powinna być oczywiście nawiązywać do stylu aranżacji przestrzeni. W strefie dziennej sprawdzą się m.in. schody spiralne, dywanowe czy dwubiegowe. Z kolei w przestrzeni otwartej dobrym rozwiązaniem będą schody gięte, szczególnie efektownie prezentujące się z balustradami ze szkła lub drewnianymi - ocieplającymi wnętrza. Modne ostatnio balustrady w stylu industrialnym harmonijnie będą współgrać z nowoczesną aranżacją wnętrza. Jednak niezależnie od formy i rodzaju, schody powinny być solidne, trwałe i dobrze wykonane.

Schody w podstawowym znaczeniu służą oczywiście do komunikacji między piętrami. Jednak aby komunikacja odbywała się w sposób swobodny, należy zadbać o odpowiedni projekt. Schody powinny być wygodne i praktyczne.  Aby poruszanie po schodach było komfortowe, muszą one mieć co najmniej 80 cm szerokości, ale optymalnym rozwiązaniem są szersze konstrukcje, które umożliwiają swobodne mijanie się dwóch osób. Szerokość w tym przypadku powinna wynosić od 100 do 120 cm.

Warto również zwrócić uwagę na ilość stopni w jednym biegu. Zazwyczaj umieszcza się od trzech do 17 stopni. Biegi, rozdzielone spocznikiem, pozwalają na złapanie „oddechu” i uważane są za jedną z najbardziej komfortowych konstrukcji.  Równie istotne są wymiary stopni. Przyjmuje się, że do wygodnego i sprawnego poruszania się wysokość stopni powinna być dostosowana do długości ludzkiego kroku i wynosić ok. 16 cm. Oczywiście wszystkie stopnie schodów muszą mieć dokładnie taką samą wysokość, gdyż nawet minimalne różnice mogą być niebezpieczne. Z kolei szerokość stopni powinna wynosić od 25 do 32 cm. Bardzo ważny jest także kąt nachylenia stopni. Komfort poruszania się zapewnią zakres od 30 do 35 stopni. Bezpieczeństwo poruszania się zapewniają odpowiednio wysokie balustrady, o wysokości co najmniej 90 cm.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena