Dbałość o każdy element wykończenia czy wyposażenia sprawia, że i schodom coraz częściej przyglądamy się nie tylko poprzez pryzmat ich funkcjonalności, ale także i walorów estetycznych. Moda na wnętrza minimalistyczne sprawiła, że i na ten element wykończenia zaczęto patrzeć nieco inaczej.

Data dodania: 2013-01-15

Wyświetleń: 1506

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W estetycznie wysublimowanej minimalistycznej przestrzeni luksusowe schody zajmują miejsce szczególne. Wnoszą do wnętrz powiew świeżości, sprawiają, że przestrzeń nabiera nowego wyrazu. Producenci nadają im, obok oczywistej użytkowej funkcji, również rolę estetycznego kontrapunktu. We wnętrzach minimalistycznych czytelna forma zazwyczaj łagodnie harmonizuje z wnętrzem, nie zakłócając jego naturalnego rytmu. Zabawa formą, uczynienie ze schodów wręcz formy „nieobecnej”, paradoksalnie czyni z nich ciekawy element wyposażenia domu.

W surowy minimalistyczny styl wnętrza idealnie wpisują się schody o jak najprostszej formie. Mogą to być np. same stopnie wychodzące ze ściany, dywanowe tzw. zeta lub tradycyjne - wykończone do kantu, bez jakichkolwiek zbędnych upiększeń. Wszystkie wymienione modele dobrze komponują się zarówno z prostą formą szklanych balustrad, jak i wykonanymi ze stali nierdzewnej, chromowanymi. Surowa elegancja i oszczędna forma schodów wychodzących wprost ze ściany zachwyca lekkością i finezją. Tego rodzaju kompozycja świetnie koresponduje z nowoczesnym materiałem, jakim jest szkło, tworząc z przestrzenią harmonijną całość i stając się ciekawym akcentem dekoracyjnym. Warto jednak zadbać o to, aby były one nie tylko oryginalne, ale i funkcjonalne.

Godne polecenia są schody dywanowe. Ich forma łatwo wpisuje się przestrzeń wnętrza, stając się integralnym element jego aranżacji. Charakterystyczny dla tego rodzaju konstrukcji jest brak policzków, co producentom pozwala na zaprezentowanie pełni swoich możliwości. Stopnie wykonane są z litego drewna i połączone ze sobą za pomocą specjalnych, niewidocznych złączek.

W sterylnych wnętrzach, gdzie środki i kolory są mocno zredukowane, niezwykle istotne jest również odpowiednie operowanie detalem. Z kolei łącząc materiały, za nadrzędną uznajemy zasadę oszczędności. Niezwykłe efekty przynosi bezpośrednie połączenie szkła i drewna. Sprawdzają się również odpowiednio dobrane systemy mocowania, które będą harmonijnie komponowały się z ascetycznym klimatem wnętrza.

Ważnym elementem dekoracyjnym schodów jest balustrada. Z kutego żelaza może w ciekawy sposób przełamać minimalistyczną geometrię, a dzięki zastosowaniu oszczędnych w formie rur czy prętów harmonijnie się w nią wpisać. Modne są również balustrady wykonane ze stalowych linek. Zawsze ciekawie wygląda balustrada wypełniona drewnem i szkłem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena