Tuż po zranieniu się warto jak najszybciej zastosować metodę ucisku. Jeżeli masz taką możliwość, to zastosuj specjalne rękawiczki ochronne — lateksowe lub winylowe — albo też owiń ranę czystym, bawełnianym ręcznikiem, a potem wykonaj 15 minutowy nacisk dłonią w obrębie całej powierzchni rany. W tym czasie krwawienie z rany powinno ustąpić. Jeżeli jednak jest inaczej — obowiązkowo udaj się do centrum medycznego w celu uzyskania pierwszej pomocy.
Kilkudniową ranę należy systematycznie oczyszczać. W tym celu należy dokładnie umyć ręce i, jeżeli to możliwe, zastosować rękawice ochronne. Bezpośrednio na ranę stosujemy jedynie specjalne produkty w proszku bądź też w płynie, które służą do ich odkażania i oczyszczania. Są one z reguły dostępne bez recepty w aptekach. Raczej wystrzegaj się stosowania innych metod oczyszczania ran.
Stosując się do wyżej wymienionych metod, skutecznie wspomagamy gojenie ran. Jest to bardzo istotne, bowiem w przeciwnym razie możemy narazić się na rozwój infekcji grzybiczej. Dermatofity to grzyby, które zjadają zewnętrzną, martwą warstwę skóry. Uszkodzona skóra jest bardziej podatna na wystąpienie tego rodzaju infekcji. W momencie, kiedy do tego dojdzie, możemy dostrzec objawy, takie jak: wysypka, podniesienie granicy skóry w obrębie infekcji oraz silny świąd. Wtedy warto zastosować specjalny preparat przeciwgrzybiczy. Preparat ten nie tylko zredukuje rozwój infekcji, ale jednocześnie zadziała przeciwgrzybiczo.