Burgas to miasto położone w południowo-wschodniej części Bułgarii, liczące około 250 tys. mieszkańców, co stawia je na czwartej pozycji na liście największych miast bułgarskich. Wyprzedzają go tylko Sofia, Płowdiw i Warna. 

Data dodania: 2012-10-12

Wyświetleń: 2329

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dzięki usytuowaniu na półwyspie, wśród wód Zatoki Burgaskiej i trzech lagunowych jezior (Atanasowskiego, Mandreńskiego i Burgaskiego), miasto wydaje się być idealnym miejscem wypoczynku. Od czerwca do września miejscowość odwiedzają setki tysięcy turystów. Burgas, oprócz wspaniałych plaż i pięknej pogody, oferuje zabytki oraz ciekawe atrakcje.

Znajduje się tu mnóstwo wiekowych obiektów sakralnych, wspaniały Park Nadmorski, kilka wartościowych muzeów oraz centra kulturalne, w których odbywają się międzynarodowe festiwale. Burgas jest też dobrą bazą wypadową do pobliskich kurortów, znanych na całym świecie, np. Słonecznego Brzegu, Sozopolu czy Primorska. Niedaleko znajduje się także Nessebar, zabytkowa miejscowość, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poza tym Burgas słynie z wód termalnych, które pomagają w leczeniu schorzeń reumatycznych, układu nerwowego, układu odpornościowego itp. Warto odwiedzić Burgaskie Łazienki Mineralne (Burgaski Mineralni Bani), czyli kompleks uzdrowiskowy. Znajduje się on około 15 kilometrów na północny zachód od centrum Burgas i oferuje wspaniałe zabiegi lecznicze i profilaktyczne, dzięki obecnej tu wodzie bogatej w minerały. Miejsce jest znane i lubiane na świecie. Kompleks oferuje także zdrowotne kąpiele w naturalnym błocie. Atrakcja cieszy się dużym powodzeniem wśród przyjezdnych. Biorąc pod uwagę fakt, iż łatwo dostać się do Burgas z takich miejscwości jak Sozopol, Primorsko, Aheloy czy Rawda, osoby wypoczywające w tych kurortach mogą tanio zorganizować sobie wyjazd do Burgas i spróbować któregoś z oferowanych w uzdrowisku zabiegów. Liczne lecznicze zabiegi oferują także hotele w Burgas czy gabinety SPA.

Obecnie miasto, poza mianem ważnego kurortu turystycznego oraz kulturalnego, jest także istotnym ośrodkiem rybackim i przemysłowym. Znajduje się tu największa na Bałkanach rafineria: Neftochim. W Burgas znajduje się też największy w Bułgarii port lotniczy. Jak widać, miasto poza sezonem żyje własnym życiem, jednak tak naprawdę dopiero w miesiącach letnich widać tu znaczne przyspieszenie. Burgas oferuje bogatą bazę noclegową. Dzięki temu i dobremu skomunikowaniu jest często wybieranym wakacyjnym kurortem.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena