Sens gier (nie tylko komputerowych, ale i tych, które cieszyły się popularnością przed wiekami) zawsze zawierał się w możliwości rywalizowania z realnym przeciwnikiem...

Data dodania: 2012-09-19

Wyświetleń: 1309

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Gdy na światowym rynku pojawiły się komputery, a osoby wykorzystujące je zaczęły zastanawiać się również nad ich mniej poważnym zastosowaniem, rywalizacja z realnym przeciwnikiem nabrała nowego znaczenia.

Twórcy gier mogli zapraszać uczestników potyczek do coraz bardziej rozbudowanych światów, a ci ostatni walczyli nie tylko o to, aby rozwiązać kolejne zagadki, ale i o to, aby zrobić to szybciej niż ich przeciwnicy. Gracze nie ukrywali, że ścierając się ze sobą, bawią się znakomicie, wielokrotnie można było jednak odnieść wrażenie, że czegoś im brakuje. Walka mogła być toczona jedynie wówczas, gdy przeciwnik znajdował się w tym samym pomieszczeniu, a przecież naprawdę godny rywal mógł przebywać na drugim końcu świata! Przez wiele lat wydawało się, że mówimy o problemie, którego nie da się rozwiązać, w pewnym momencie na rynku pojawiły się jednak gry online i okazało się, że i ta bariera może zostać złamana.

Zarówno powstanie, jak i rozwój gier online to wydarzenia, które są ściśle związane z coraz bardziej powszechnym stałym dostępem do Internetu. Pierwsze programy tego typu pojawiły się  zresztą już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, a choć na ogół były to programy tekstowe o mało skomplikowanej fabule i ograniczonej liczbie uczestników (pamiętajmy, że możliwości ówczesnych komputerów osobistych były bardzo ubogie), te najciekawsze budziły naprawdę duże zainteresowanie.

Postęp technologiczny wpływał nie tylko na rozwój komputerów, ale również na wzrost szybkości transmisji danych, popularność gier online przybierała więc na sile. Propozycje, z którymi mamy do czynienia obecnie, w niczym nie przypominają już tych, które królowały przed czterdziestu laty, dziś zachwyca bowiem nie tylko ciekawa fabuła, ale również niezwykła grafika. Idea gier tego typu ciągle jest jednak taka sama – kolejnym graczom zależy na tym, aby pokonywać realnych przeciwników i doskonalić własne umiejętności umożliwiające rozprawianie się z "wirtualnymi wrogami".

Licencja: Creative Commons
0 Ocena