Piłkarzyki (futbol stołowy) – gra oparta na piłce nożnej, w której jednocześnie rywalizują 2 lub 4 osoby. Jest bardzo popularna w barach i szkołach. Występuje w wersji rekreacyjnej, jak i automatowej (przed rozpoczęciem gry trzeba włożyć monetę). Realizowana może być również jako sport. 

Data dodania: 2012-10-20

Wyświetleń: 2737

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Typowe stoły do piłkarzyków mają około 110 cm długości i 75 cm szerokości. Zawierają zwykle 8 rzędów figur zamontowanych na poziomych, najczęściej metalowych prowadnicach, którymi gracze poruszają w przód i w tył, kopiąc piłkę. Każda ze stron kontroluje 4 rzędami piłkarzyków.

Budując salę do gier, warto rozważyć zakup stołu piłkarskiego. Będzie on doskonałym uzupełnieniem. To także idealny pomysł na spędzanie wolnego czasu z przyjaciółmi. Doskonały powód do wyłączenia telewizora czy komputera i podjęcia większej aktywności fizycznej. Brak miejsca nie powinien być problemem, ponieważ stoły piłkarskie występują w wielu rozmiarach, dzięki czemu można je dopasować do wielkości pomieszczeń. Są dostępne w różnych stylach – od stonowanych po ekstrawaganckie.

Cena:

Ceny piłkarzyków kształtują się w zależności od producenta, użytych materiałów i wielkości stołów. Za najmniejsze, przenośne, zapłacimy około 100-150 zł. Większe, stacjonarne, to wydatek od 200 do 1500 zł. Na stoły komercyjne i profesjonalne trzeba przeznaczyć kilka tys. zł. Do gry w domu z powodzeniem wystarczy stół z niższej półki cenowej.

Uwagi przy zakupie

Bardzo duże znaczenie ma konstrukcja stołu, która  powinna być mocna, zapewniając stabilność, wygodę, bezpieczną grę oraz trwałość stołu. Warto zwrócić uwagę na wagę stołu – większa zapewnia stabilność podczas gry. Podwyższone narożniki zapobiegają zatrzymywaniu się piłki. Prowadnice powinny być wykonane z wytrzymałego, odpornego na wyginanie materiału. Antypoślizgowe uchwyty znacząco podnoszą komfort gry.

Zasady gry:

Najpopularniejsza formacja (rozmieszczenie figurek) to 1-2-5-3. Dwie drużyny po 11 zawodników w optymalnym rozstawieniu 1-bramkarz, 2-obrona, 5-pomoc, 3-atak, Rozstawienie to dzieli boisko na trzy części: strefę obrony, strefę pomocy i strefę ataku. Strefa pomocy jest bardzo ważna. To właśnie w niej rozpoczynana jest gra (wrzucana piłeczka). Jest ona również najbardziej zagęszczoną strefą (każda strona ma w niej 5 piłkarzyków). Przejście tej strefy oznacza przejście z obrony do ataku lub odwrotnie. W strefie obrony trzeba zablokować strzał przeciwnika i wykopać piłkę do strefy ataku lub bezpośrednio oddać strzał na bramkę przeciwnika. W strefie ataku trzeba strzelić bramkę, a po jej ewentualnej stracie starać się uniemożliwić przeciwnikowi wyjście z tej strefy.

Celem gry jest zdobycie gola poprzez kopanie piłki do przeciwnej bramki. Należy strzelić przeciwnikowi jak największą liczbę goli. Piłkarzyki to szybka i łatwa gra. Dobry stół piłkarski jest gwarancją wielu godzin zabawy. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena