Dobry dzień zaczyna się, kiedy budzisz się z zadowoleniem. Dobry dzień kończy się, kiedy kładziesz się wygodnie spać. Komfortowe łóżka i materace pełnią kluczową rolę w obu tych chwilach. Dlatego zadbaj, by wybrać je w sposób najlepszy dla siebie. Poniżej zasady, jakimi warto się kierować, jeśli zastanawiasz się, jaki wybrać materac.

Data dodania: 2012-08-12

Wyświetleń: 20869

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wielkość
Wielkość materaca zależy od jego przeznaczenia. Materace dziecięce najczęściej przyjmują rozmiary 60x120cm, 70x140cm lub zbliżone. Materac jednoosobowy powinien mieć chociaż 80 cm szerokości i być przynajmniej o 20cm dłuższy niż wynosi wzrost danej osoby. Jeśli więc mierzysz 180cm, poszukaj materaca długości 2 metrów. Dosyć uniwersalnym rozmiarem materaca jednoosobowego jest 100x200. Dla dwóch osób, najlepszy będzie materac 160x200, 180x200 lub podobnej wielkości - takie rozwiązania cieszą się powodzeniem, jeśli chodzi o łóżka małżeńskie.

Twardość
Wybór twardości materaca jest uzależniony od wagi ciała oraz indywidualnych preferencji. W klasyfikacji występują najczęściej 4 klasy twardości:

H1 - miękki - waga poniżej 60 kg
H2 - średnio-twardy - waga między 60 a 80 kg
H3 - twardy - waga między 80 a 110 kg
H4 - bardzo twardy - waga powyżej 110 kg

Przy materacach dwuosobowych należy wybrać twardość pod kątem osoby cięższej. Oczywiście można zdecydować się na twardszy/ bardziej miękki materac zgodnie z indywidualnymi potrzebami.


Materiał wykonania i wypełnienie
Materace są produkowane z różnych materiałów i posiadają różne wypełnienia. Wybór konkretnego rodzaju zależy od potrzeb i budżetu.

Materac lateksowy
Materace lateksowe produkowane są z pianki lateksowej, uzyskiwanej z mleczka kauczukowego. Materiał budowy sprawia, że te materace są wyjątkowo odporne na odkształcenia i zużycie, jednocześnie charakteryzują się znaczną elastycznością, co pozwala na utrzymanie prawidłowej pozycji kręgosłupa w czasie snu. W strukturze materacy lateksowych znajdują się kanaliki, które pozwalają na odparowywanie i wietrzenie wnętrza materaca. Ta cecha zwiększa higieniczność materacy z lateksu.

Materace bonnelowe (inaczej: materace sprężynowe, bonelowe)
Materace sprężynowe są zbudowane z systemu połączonych sprężyn bonellowych, które od zewnątrz mają mniejszą średnicę niż w części wewnętrznej. Dzięki temu w mniejszym stopniu wypierają mniejszy ciężar, zaś silniej większy ciężar, zapewniając odpowiedni stopień ugięcia się. Materac sprężynowy może być dobrym wyborem dla jednej osoby lub dwóch o nieznacznej różnicy wagi. Jednak połączenia sprężyn sprawiają, że mocniejszy nacisk z jednej strony może spowodować podrzucenie drugiej osoby lub jej zsuwanie się.

Materace kieszeniowe (pocket)
Specjalnym rodzajem materacy sprężynowych są materace kieszeniowe, w których każda sprężyna zostaje umieszczona w materiałowej kieszonce, co wycisza odgłosy uginania się materaca (materac nie skrzypi). Obłożenie sprężyn piankami zwiększa elastyczność i zapewnia lepsze dopasowanie materaca do masy ciała.

Standardowy materac kieszeniowy może mieć 264 sprężyny na metr kwadratowy powierzchni. Dostępna są również materace kieszeniowe multipocket (wielokieszeniowe), w których ilość sprężyn na metr kwadratowy sięga 508. Dzięki temu materac ma znacznie wyższą elastyczność punktową (możliwość ugięcia danego punktu bez uginania sąsiednich). Decyduje to o dobrym dokształceniu do ciała śpiącego człowieka, co zapewnia komfort snu.

Materace piankowe wysokoelastyczne
Produkcja materacy z pianki wysokoelastycznej pozwala na ich doskonałe dostosowywanie się do anatomii człowieka. Dzięki specjalnej strukturze, materace z pianki wysoko-elastycznej posiadają lepsze parametry podtrzymywania ciała i komfortu od materacy ze standardowej pianki poliuretanowej. Są wykorzystywane między innymi jako materace przeciwodleżynowe lub rehabilitacyjne. Najczęściej występują w twardości średniej.

Materace termoelastyczne
Materace termoelastyczne są produkowane z pianki powstającej na bazie wiskozy. Zmieniają swoją elastyczność pod wpływem ciepła ciała, dzięki czemu w bardzo optymalny sposób dostosowują się do kształtu kręgosłupa, jednocześnie dobrze podtrzymując całe ciało. Wybierane raczej przez miłośników miękkich materacy.

Materace kokosowe
Wykorzystanie mat z włókien kokosowych pozwala na to, by materac posiadał wyższą niż w przypadku pianki twardość, przy zachowaniu bardzo dobrych parametrów elastyczności. Materac z kokosem charakteryzuje się również wysoką przewiewnością, dzięki czemu w jego wnętrzu nie zbiera się wilgoć - co decyduje o wysokiej higieniczności. Warto zaznaczyć, że maty kokosowe stanowią jedynie część materaca.


Jaki materac wybrać? Z pewnością taki, który zapewni właściwe podparcie w czasie snu, nawet jeśli jest nieco droższy od innych. Od dobrego snu zależy dobre samopoczucie z rana. A to wpływa na cały dzień.

Licencja: Creative Commons