Temat choroby Alzheimera to temat trudny i złożony. Jeśli wierzyć zapewnieniom specjalistów, to w obliczu kryzysu demograficznego i stale wydłużającej się średniej długości życia, każdego dnia rośnie odsetek osób,u których pojawiają się symptomy zbiorowo określane jako choroba Alzheimera.

Data dodania: 2012-08-03

Wyświetleń: 1700

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy można ustrzec się przed Alzheimerem?

Choć problematyka diagnozowania Alzheimera jest sprawą dość "śliską" i dyskusyjną oraz często można usłyszeć o nadużyciach lekarzy wskazujących tę chorobę u swoich pacjentów, jedno jest pewne - w pewnym wieku nasz mózg zaczyna gwałtownie tracić sprawność i zaczynamy mieć problemy z szybkim kojarzeniem faktów, pamiętaniem ich, rozpoznawaniem podstawowych zależności.

Czy oznacza to, że jesteśmy skazani na taki obrót spraw? Czy jesteśmy bezbronni wobec postępującej z wiekiem degradacji zdolności umysłowych?

Otóż bynajmniej - poprzez cały szereg aktywności możemy wpływać na stan naszego układu nerwowego i stymulować go do jak najdłuższej i jak najwyższej efektywności. Ważne jest jednak, by zacząć dbać o nasz umysł odpowiednio wcześnie, nie dając szans na ewentualne pojawienie się i postępowanie objawów demencji.

Metody przeciwdziałania chorobie Alzheimera

Dieta dla mózgu

Pierwszym podstawowym czynnikiem, który ma niebagatelny wpływ na sprawność mózgu podczas wszystkich etapów naszego życia, jest oczywiście sposób odżywiania. Najbardziej wskazaną dla naszego mózgu jest dieta typowo śródziemnomorska. Należy pilnować, by posiłki zawierały odpowiednie ilości witamin E, C oraz witaminy B. Ważne jest także spożywanie kwasów tłuszczowych omega 3. Urozmaicanie posiłków dużą ilością świeżych owoców i warzyw, jak i sokami z powyższych, również jest doskonałym sposobem na dostarczenie mózgowi niezbędnej do wysokiej wydajności pożywki.

Będąc w temacie odżywiania, warto nadmienić, że wbrew obiegowej opinii obniżanie poziomu cholesterolu wcale nie musi mieć zbawiennego wpływu na nasze zdrowie. Przeciwnie - organizacje zajmujące się tematyką zdrowia systematycznie obniżają dopuszczalną normę poziomu cholesterolu, nie argumentując tego w jakikolwiek sposób - tymczasem istnieją podejrzenia, że niski jego poziom może w fatalny sposób oddziaływać na zdolności umysłowe, co poniekąd wynika z faktu, iż aż 25% całego nagromadzonego w ciele cholesterolu znajduje się właśnie w mózgu. Stanowi on element niezbędny do jego poprawnego funkcjonowania. Rola cholesterolu polega na stymulowaniu rozwoju synaps, które łączą komórki nerwowe z innymi komórkami - gruczołowymi, mięśniowymi czy też nerwowymi - na przykład w mózgu. Jest to jednak temat rzeka, któremu warto poświęcić całkowicie odrębny artykuł.


Alzheimer a ćwiczenia fizyczne

Opuśćmy natomiast na razie suche, naukowe fakty i sferę odżywiania, gdyż odpowiednia dieta jest zaledwie niejako rozgrzewką do prawdziwych starań o sprawny umysł. Idąc dalej tym tropem, nie sposób nie zauważyć, iż stare polskie powiedzenie - "w zdrowym ciele zdrowy duch"— nabiera dodatkowego znaczenia w kontekście właśnie Alzheimera. Jeżeli bowiem wraz z postępującym wiekiem nie zaniedbamy wysiłku fizycznego właściwego dla młodszych osób, w postaci na przykład biegów lub choćby regularnych spacerów, to w znacznym stopniu zmniejszymy ryzyko wystąpienia choroby. Chociaż wydaje się to oczywistym faktem, w pędzie życia codziennego nagminnie zapominamy dbać o dobrą kondycję, tłumacząc się brakiem czasu i w rozmaity sposób umniejszając znaczenie zdrowego wysiłku. Rozwój przeróżnych środków komunikacji i regularne wyręczanie się dobrami technologicznymi w znacznym stopniu sprzyja naszej ruchowej "abstynencji". Gdyby jednak wpleść w swój cotygodniowy harmonogram kilka godzin ćwiczeń, to nasze szanse na uchronienie się przed starczą demencją drastycznie wzrosną.


Wysiłek intelektualny a ryzyko zachorowania

Mówiąc o wzmacnianiu szarych komórek, nie można jednak skupić się wyłącznie na konwencjonalnej gimnastyce. Równie ważna - jeśli nie ważniejsza - jest właśnie gimnastyka umysłu. Stawianie przed sobą różnych intelektualnych wyzwań to sprawdzony i niezawodny sposób, by dotrwać końca życia w pełni sił umysłowych. Gra w przeróżne gry, jak Scrabble czy szachy, to genialny sposób na kształtowanie tężyzny rozumu. Podobnie, nie da się przecenić także wpływu czytania książek, rozwiązywania krzyżówek czy wszelkich łamigłówek. Każda sekunda poświęcona na zmaganie się w skupieniu z własnymi szarymi komórkami jest pewnym krokiem oddalającym nas od widma Alzheimera i umysłowej niemocy.


Nie!” dla nałogów

Minimalizowanie ryzyka Alzheimera to także kontrola wszelkich nałogów. Nie jest tajemnicą, iż znaczna większość używek, jak etanol i nikotyna, prowadzą do osłabienia układu nerwowego. Nie wnikając w medyczne reguły sterujące tą zależnością, śmiało można przyjąć, iż zmniejszenie wykorzystania powyższych substancji do minimum zaprocentuje między innymi długofalowym polepszeniem procesów myślowych.

 

Samotność wobec Alzheimera

Na sam koniec pozostawiłem wzmiankę o zależności, którą często pomija się podczas analizy czynników ryzyka choroby Alzheimera. Jest nią mianowicie samotność. Osoby skazane na własne towarzystwo znacznie bardziej narażone są na demencję i pokrewne schorzenia. Warto więc otaczać się ludźmi, uczęszczać do rozmaitych klubów, starać się prowadzić aktywne życie towarzyskie. W przypadku wielu osób okaże się to pewnie trudne, pamiętajmy jednak, że nierzadko wystarczy obecność nawet jednej osoby, aby zażegnać przytłaczające poczucie wyobcowania i porzucenia, z którym tak często do czynienia mają osoby starsze.

 

Podsumowanie

Reasumując – istnieje wiele sposobów przeciwdziałania chorobie Alzheimera. Naturalnie, trudno byłoby wprowadzić w życie je wszystkie, bowiem nie na każdą rzecz spośród wyżej wymienionych przeciętny człowiek ma czas. Dzięki tym wskazówkom jednak z pewnością łatwiej będzie ocenić, na ile nasz aktualny tryb życia wpływa na ryzyko zachorowania na tę chorobę i co możemy zrobić, aby je zmniejszyć.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena