23 lipca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości formalnie ogłosiła II. rundę aplikacyjną do działania 6.1. Paszport do Eksportu, prowadzonego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, przypadającą na rok 2012.

Data dodania: 2012-07-25

Wyświetleń: 1130

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nabór wniosków przewidziany został w okresie: 06-24 sierpnia br. a żeby móc ubiegać się o dofinansowanie wdrożenia planu rozwoju eksportu (bo tak formalnie nazywa się wniosek), Wnioskodawca zobowiązany jest, wraz z wnioskiem o dofinansowanie, złożyć jako załącznik przygotowany nie wcześniej niż na 12 miesięcy wstecz Plan Rozwoju Eksportu. Dokument ten stanowi kompletną strategię eksportową przedsiębiorcy w okresie 24 miesięcy, która może zostać wdrożona i dofinansowana w ramach działania 6.1. PO IG, Paszport do Eksportu.

Część Beneficjentów, którzy opracowali Plan Rozwoju Eksportu w ramach poprzedniej, 2-etapowej formuły działania 6.1., także może ubiegać się o dofinansowanie jego wdrożenia, niezależnie od tego kiedy dokument został opracowany. Wówczas zasada informująca o konieczności jego opracowania do 12 miesięcy wstecz nie ma zastosowania.

Paszport do Eksportu to działanie wspierające sektor MSP (mikro, małych i średnich przedsiębiorstw), przeznaczone dla podmiotów planujących dopiero rozpoczęcie eksportu lub jego intensyfikację, pod warunkiem, że aktualny jego udział w ogólnych przychodach z działalności nie przekracza 30%. Program przewiduje możliwość refundacji 6 głównych działań oraz związanych z nimi wydatków, takich jak: udział w zagranicznych targach; udział w misjach gospodarczych; wyszukiwanie partnerów handlowych na rynkach docelowych; uzyskanie niezbędnych do wprowadzenia produktu na rynek certyfikatów; doradztwo w zakresie finansowania przedsięwzięć eksportowych oraz doradztwo w zakresie opracowania koncepcji wizerunku. Maksymalne dofinansowanie nie może przekroczyć 200 tys. złotych, a intensywność wsparcia wynosi 50%. Dodatkowo refundacją objęte mogą zostać m.in. działania promocyjne i informacyjne a także usługi tłumaczenia, które związane są z działaniami głównymi.

Program Paszport do Eksportu prowadzony jest od 2009 roku i stanowi bardzo ciekawe wsparcie dla planowanej lub prowadzonej już działalności eksportowej. Działanie to cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena