Autentyczne alpejskie krajobrazy, przez które prowadzą trasy zjazdowe, majestatyczne góry, potężne lodowce i porozrzucane wśród nich wioski, gdzie nadal pielęgnowana jest tradycja zachęcają miłośników białego szaleństwa, by odwiedzić te urokliwe miejsca. 

Data dodania: 2012-06-25

Wyświetleń: 1462

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Szwajcaria - to kraj wysokich, ośnieżonych gór, licznych wodospadów oraz spowitych mgłą jezior. Południowa i wschodnia część Szwajcarii to najwyższe góry Europy Alpy, natomiast zachodnie tereny przy granicy z Francją, wznoszą się porośnięte lasami Góry Jura. Szwajcaria słynie również z pięknych i czystych alpejskich łąk.

Skrzypiący, biały śnieg i zimową ciszę najlepiej doświadczać podczas wędrówek oznakowanymi szlakami. Najwięcej malowniczych szlaków wędrownych wytyczonych jest w krainie czterotysięczników i lodowców, czyli w Wallis.

Zima marzeń to rozległe, górskie panoramy, błękitne niebo i mieniący się w słońcu, puszysty śnieg. Jak w Szwajcarii. Duże wysokości i liczne lodowce gwarantują doskonałe warunki śniegowe przez cały długi sezon. Aż 29 ośrodków sportów zimowych leży powyżej 2800 m n.p.m., a najwyżej położone tereny narciarskie rozciągają się na wysokości ponad 3800 m n.p.m. I tylko w Szwajcarii ze szczytów można zjeżdżać bardzo dłuuuugo, nawet 17 km, co jest kolejnym alpejskim rekordem. W tak niewielkim kraju zadziwiają jeszcze inne liczby opisujące zimowe propozycje: 7300 km tras zjazdowych, 5000 km tras cross country, 2500 km zimowych szlaków wędrownych i 500 km tras saneczkowych.Coraz bardziej popularne stają się też nowe sporty z adrenaliną, np. zjazdy na airboardzie (poduszkowiec). Narty, snowboard, sanki, wędrówki w rakietach śnieżnych, termalne źródła, kulinaria, wina, tradycja, wydarzenia... Po prostu zima dla każdego.

Jednym z najpopularniejszych szwajcarskich kurortów, obok St. Moritz, Zermatt, Davos i Grinenwaldu, jest położona w dolinie wioska alpejska Saas Fee zwana perłą Alp. Otaczają ją lodowce i 13 czterotysięczników, z których połowa liczy ponad 4500 metrów. O dreszcz emocji przyprawia widok turystów wiszących na linach, mostkach i drabinkach nad ogromnym i głębokim wąwozem zwanym Alpin Gorge.

Inną zimową specjalnością Szwajcarii są gorące źródła i ośrodki SPA. W typowym wellness na zewnątrz znajduje się basen z ciepłą mineralną wodą, wewnątrz są sauny i pomieszczenia służące relaksowi, jak masaże, aromaterapia, okłady z błota, siana, ciepłych kamieni, kąpiele kwiatowe itd. W niektórych ośrodkach oferowana jest łaźnia rzymsko-irlandzka, będąca specjalnym, dwugodzinnym rytuałem odnowy biologicznej.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena