Wiele się słyszy, jak istotne dla niemowlaka jest karmienie piersią przynajmniej przez pierwsze 6 miesięcy życia. Dzieci są odporniejsze, mają silną więź z mamą, są spokojniejsze, i jeszcze wiele innych zalet można by tu wymieniać. A jaki wpływ karmienie naturalne ma na dzieci urodzone przedwcześnie?

Data dodania: 2012-06-20

Wyświetleń: 1096

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Każde dziecko urodzone przed czasem wymaga szczególnej troski i opieki ze strony wszystkich, którzy go otaczają od początku. Często wcześniaki mają szereg różnych problemów zdrowotnych, w tym problemy z przyjmowaniem pokarmów. Ich układ pokarmowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony, dlatego często pokarm podawany jest sondą do żołądka. Właśnie dlatego, że te Kruszyny potrzebują dużo siły do walki z różnymi przeciwnościami, tak istotne jest podawanie im od samego początku mleka mamy.

Bycie mamą wcześniaka zdecydowanie różni się od normalnego bycia mamą, dlatego też początki karmienia piersią tych Najmniejszych są zupełnie inne, niż w przypadku karmienia dzieci urodzonych o czasie. Wywołanie laktacji, a później utrzymanie jej w odpowiednich ilościach, jest niezwykle trudne, gdy nie można dziecka po prostu przystawić do piersi. Często na początku matka nie ma nawet możliwości przytulenia Maluszka. Pozostaje tylko „nastawienie się na mleko” i regularne odciąganie pokarmu.            

Pobudzenie laktacji rozpoczyna się w głowie. Najpierw trzeba naprawdę uwierzyć w to, że mimo braku fizycznego kontaktu z dzieckiem, mleko się pojawi, a później podtrzymywać tą wiarę i pilnować regularności ściągania mleka. Najczęściej mleko dziecku  podawane jest początkowo sondą do żołądka, a później stopniowo uczy się je pić z butelki. Na końcu, kiedy Maluszek ma już więcej siły, uczy się go ssania z piersi. Jest to trudna do opanowanie przez niego sztuka, zwłaszcza, że z butelki zazwyczaj prawie „samo leci”, ale nie jest to sztuka niemożliwa. Ważne jest opanowanie i cierpliwość. Trzeba dać dziecku i sobie dużo czasu i wierzyć, że się uda.

            Bardzo duży wpływ na to, czy uda się zawalczyć o karmienie naturalne ma podejście personelu z oddziału, na którym przebywają wcześniaki. Ważne jest w tym trudnym czasie walki wsparcie, zwłaszcza położnych, bo to one najlepiej wiedzą jak ważne jest dla wcześniaka mleko mamy. Kiedy widzimy jak dziecko przybiera na wadze, radzi sobie z infekcją i staje się coraz silniejsze jest to potwierdzenie dobrodziejstw mleka, które mama może dać swojemu dzielnemu wcześniakowi.

Licencja: Creative Commons