Spawalnictwo to szeroka i skomplikowana dziedzina. Aby poznać tajniki spawania trzeba poświęcić dużo czasu na literaturę. Ale nie samą teorią człowiek żyje.

Data dodania: 2012-06-18

Wyświetleń: 3354

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Praktyka jest tu bardzo ważna, bowiem jakość wykonania zależy w głównej mierze od spawacza, później dopiero od techniki. Samo ukończenie kursu nie oznacza nabycia umiejętności DOBREJ pracy. Celowo z wielkiej litery, samozwańczym spawaczem może przecież we własnym garażu być każdy. Od czego zacząć i jak się przygotować?

Jeździć samochodem nie nauczy się nikt, kto nigdy do niego nie wsiadł. Podobnie jest ze spawaniem. Nie mając nigdy w życiu w ręku najprostszej spawarki, nie ma mowy o poznaniu podstaw spawalnictwa. W początkowym etapie trzeba sięgnąć do literatury. Fachowej, ponieważ samo przeglądnięcie forów i stron internetowych może nie dać dobrego efektu. W sieci znaleźć można prawdziwych specjalistów, którzy są ekspertami w swojej dziedzinie. Nie brakuje jednak również osób, którym wydaje się, że mają obszerną wiedzę. Jeden błąd może doprowadzić do zniechęcenia się i zaniechania pomysłu o nauce spawania. A przecież nie o to chodzi.

Jedną z obowiązkowych lektur dla początkujących jest publikacja M. Mazura „Podstawy Spawalnictwa”. Z książki dowiemy się między innymi o metodach spajania, złączach spawania oraz ogólnych zasadach wykonywania spoin. Dowiemy się, że przed rozpoczęciem pracy należy dokładnie przygotować spawane materiały poprzez ich czyszczenie, wykonać spoinę odpowiednią metodą, a po zakończeniu pracy podjąć działania zmierzające do utrwalenia efektu. Różnorodne schematy, ilustracje i co najważniejsze, przejrzysty opis, z pewnością pomogą laikom. Oczywiście książka M. Mazura to nie jedyna literatura, którą warto posiadać. Warto odnieść się do Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach, który na bieżąco informuje o zmianach w dziedzinie spawania i wydaje własne publikacje. IS to swoisty przodownik w Polsce, który kształci i nadzoruje profesjonalnych spawaczy.

Przeszukując informacje dotyczące spawania można też znaleźć różne sprzęty. Spawarki transformatorowe, spawarki inwertorowe, metody mig, mag, tig czy mma – faktycznie można się pogubić. W praktyce nie jest jednak tak źle, bowiem każda spawarka i każda metoda nada się do czego innego. Można oczywiście jeden sprzęt wykorzystać do różnych celów, ale jak to w życiu – wszystko ma swoje wady i zalety. Tak samo jak gusta – jeden spawacz będzie uwielbiał inną metodę niż drugi. Nie ma na to reguły, ale profesjonalny spawacz to taki, który potrafi się posługiwać wieloma metodami i co ważne, ma na to papier.

Przed rozpoczęciem zabawy ze spawaniem warto także uważnie przypatrzyć się pracy na żywo. Może to być kolega, który już zgłębił wiedzę. Dobrym pomysłem jest także uczestniczenie w różnego rodzaju akcjach szkoleniowych czy targach spawalniczych, np. Expo Welding. Dzięki otwartym prezentacjom będzie łatwiej rozpocząć własną przygodę ze spawaniem.

Spawanie, zgrzewanie, przecinanie plazmowe, spawanie za pomocą elektrody, spawanie w osłonie gazów obojętny, spawarki inwertorowe, spawarki transformatorowe, maski spawalnicze, akcesoria – temat spawalnictwa jest głęboki i szeroki, ale jeśli na początku poświęcimy trochę czasu, efekt końcowy może być bardziej niż zadowalający.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena