„Holos” oznacza w języku greckim „całość”. Od tego słowa pochodzi pojęcie "medycyna holistyczna", zwana też medycyną niekonwencjonalną lub medycyną naturalną. 

Data dodania: 2012-06-14

Wyświetleń: 1386

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Holistyczne metody leczenia, w odróżnieniu od medycyny konwencjonalnej, polegają na traktowaniu człowieka z jego dolegliwością jako całości, obejmującej zarówno ciało, jak i umysł. Metody te mają wielowiekową tradycję i zwykle są słabo lub w ogóle nieakceptowane przez medycynę konwencjonalną. Czy w nowoczesnej medycynie jest miejsce na podejście holistyczne? Trudno sobie wyobrazić gabinet akupresury czy akupunktury obok sali operacyjnej, jednak coraz częściej gabinety i poradnie określają swoje kompetencje, używając określenia „holistyczny”. 

W czym może się przejawiać podejście holistyczne? Weźmy na przykład niedokrwienny udar mózgu, którego leczenie jest domeną lekarzy neurologów. W mózgu zachodzą zmiany, które wpływają na upośledzenie różnych jego funkcji. Pierwszy etap leczenia sprowadza się do farmakologii. Trzeba pamiętać, że samo źródło przewlekłej choroby to jedno, a to, w jaki sposób wpływa ona na jakość życia pacjenta (i jego rodziny) to drugie,  równie ważne zagadnienie. Psychoterapia jest tym, co może bardzo pomóc pacjentowi w żmudnym procesie rehabilitacji oraz poprawić jego jakość życia psychicznego po chorobie. 

Medycyna naturalna, holistyczna, z pewnością nie zawojuje tradycyjnych gabinetów lekarskich. Ale wielopłaszczyznowe traktowanie pacjenta, przejawiające się współpracą lekarzy różnych specjalizacji, których wspólne działania zapewniają pacjentowi maksimum skuteczności leczenia i rehabilitacji – myślę, że powinno.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena