Jednym z najpowszechniejszych i z drugiej strony z bardziej szlachetnych materiałów, z jakimi mamy odczynienia na co dzień – szczególnie przy posiłkach, jest porcelana. Ten wyjątkowy materiał powstał w Chinach już w VII wieku naszej ery.

Data dodania: 2012-06-06

Wyświetleń: 480

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Do tej pory porcelana uznawana jest za wytwór chiński i to właśnie chińska porcelana jest tą najszlachetniejszą. Oczywiście chodzi o wyroby, które są oryginalne, a nie o te, które jedynie udają porcelanę. Mamy bowiem bardzo wiele takich produktów. Są niemal tak popularne, jak sztuczne perły. Choć nie są oryginalne, a jedynie imitują, i tak wyglądają pięknie i chce się je mieć. Podobnie jest właśnie z porcelaną.

                Oryginalna porcelana to ta, która prześwituje, gdy przez jej pryzmat spojrzy się na źródło światła. Jest też bardzo delikatna. Wykonuje się z niej nie tylko akcesoria kuchenne, ale również rozmaite figurki, dzbanki, dzbanuszki, skarbonki czy zwierzątka. Najczęściej jednak wyrabia się z niej serwis obiadowy.  Dawniej posiadanie takiego serwisu było czymś nobilitującym. Porcelana jest bowiem bardzo szlachetnym materiałem. Wagi i ceny dodaje jej również sposób zdobienia – zazwyczaj ręczne malowanie. To sprawia, że każdy talerz i filiżanka jest absolutnie niepowtarzalna i wyjątkowa.

                Technologia wypalania porcelany w Europie została odkryta dopiero w wieku XVIII. Otrzymywanie porcelany wymaga nie tylko bardzo wysokiej temperatury, ale również i wyjątkowych materiałów. W zależności od wahań temperatury i proporcji składników mamy kilka rodzajów tego materiału. Tradycyjna porcelana robiona jest z kwarcu, skalenia oraz glinki kaolinowej. Wszystkie te elementy łączy się ze sobą i wytapia w temperaturze od dziewięciuset dwudziestu stopni Celsjusza  do tysiąca czterystu sześćdziesięciu.

                Wyrób porcelany do dziś jest bardzo dochodowym zajęciem. W Polsce tradycja wyrobu porcelany jest długa. Współcześnie funkcjonuje pięć zakładów zajmujących się wytapianiem i zdobieniem porcelany – między innymi w Chodzieży, Ćmielowie czy Wałbrzychu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena