Zagadnienie dotyczy więc nie tylko domów czy mieszkań, ale coraz częściej budynków komercyjnych czy użyteczności publicznej. Ekologiczne budownictwo opiera się przede wszystkim na wykorzystaniu w trakcie budowania odnawialnych i przyjaznych materiałów, które nie emitują szkodliwych substancji, a przy tym są energooszczędne. Materiały budowlane z recyklingu, takie jak drewno czy cegły, są ważnym elementem tego rodzaju budownictwa.
Drugą, równie ważną częścią ekobudownictwa, jest oszczędność energii. Zastosowanie kolektorów solarnych, odpowiedniego ocieplenia czy też inteligentnych systemów zarządzania budynkiem zmniejsza zasadniczo zużycie energii. Odpowiednie położenie budynku i wykorzystanie naturalnego oświetlenia poprawia funkcjonalność wszystkich pomieszczeń.
Ergonomia w budownictwie to ważny czynnik, wpływający na zwiększenie się popularności tego typu rozwiązań. Poprawa właściwości energooszczędnych budynków sprawia, że ekologiczne budownictwo coraz częściej stosuje się w budynkach komercyjnych, np. inteligentnych biurach czy hotelach. Są to budowle najczęściej wyposażone w system inteligentny, który zarządza ogrzewaniem, oświetleniem, roletami czy też zwiększa bezpieczeństwo. Specjalne systemy czujników natychmiast powiadamiają o niebezpieczeństwie, takim jak pożar czy zalanie. Ponadto dzięki takim rozwiązaniom można uniknąć kradzieży. Kolejną ważną zaletą inteligentnych systemów zarządzania budynkami jest możliwość zamontowania systemu Multiroom, dzięki czemu w domu czy hotelu można urządzić niewielką salę kinową.