Hałas w mieszkaniu niekorzystnie wpływa na człowieka. Jest jednym z czynników wpływających na stan zdrowia. Istnieją regulacje prawne (normy), okreslające poziomy hałasu w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie.  

Data dodania: 2012-03-28

Wyświetleń: 371

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dopuszczalne poziomy dźwięku w mieszkaniu określa norma PN-87/B-02151/02. Dla wybranych pomieszczeń wartości te przedstawione są w Tabeli 1 (wyciąg). 

Tabela 1

Przeznaczenie pomieszczenia

Dopuszczalny równoważny poziom dźwięku A w dB

 

Pora dzienna:

600- 2200

Dopuszczalny równoważny poziom dźwięku A w dB

 

Pora nocna:

2200- 600

Pomieszczenia mieszkalne w budynkach mieszkalnych

40

30

Pokoje chorych w szpitalach i sanatoriach

35

30

Niezmiernie ważną sprawą jest zastosowanie ścian zewnętrznych i wewnętrznych a także drzwi i okien o własnościach akustycznych, spełniających wymagania normowe. Wykonanie ww. przegród o własnościach akustycznych zgodnych z wymaganiami normy PN-B-02151 – 3:1999 zapewnia ograniczenie poziomu hałasu do poziomu dopuszczalnego. Jeśli ściany są o niedostatecznej izolacyjności akustycznej, wtedy mieszkańcy skarżą się na hałas przenikający przez ściany działowe między mieszkaniami. Deweloperzy powszechnie stosują na ściany działowe gazobeton o grubości 24 cm, który jest tanim materiałem budowlanym. Jednak on nie spełnia wymagań akustycznych, ponieważ po uwzględnieniu poprawek (na przenoszenie boczne i C) wskaźnik oceny przybliżonej izolacyjności akustycznej właściwej wynosi maksymalnie 44 dB. Taka ściana nie spełnia wymagań normy, gdyż dla ścian między mieszkaniami powinna mieć wartość 50 dB. Co w takim przypadku należy zrobić? Po pierwsze zlecić badanie izolacyjności akustycznej takiej ściany profesjonalnej firmie. Metoda pomiaru jest prosta i szybka. Jedno pomieszczenie zostaje nagłośnione źródłem dźwięku o dużej mocy a następnie wykonuje się pomiar równoważnego poziomu dźwięku w obu pomieszczeniach oddzielonych badaną ścianą (Rys.1). Na podstawie takich pomiarów ocenia się izolacyjność akustyczną ściany. Opracowany raport badań stanowi dokument do roszczeń usunięcia usterek, unieważnienia umowy kupna mieszkania lub zwrotu części zapłaconej kwoty za kupno mieszkania. Zwykle deweloperzy reagują natychmiast widząc takie opracowanie w obawie nagłośnienia sprawy w całym budynku lub osiedlu. 

Rys. 1

Licencja: Creative Commons
0 Ocena